Róża parkowa (Rosa) 'Rokoko’

Opis: Pochodzenie Tantau; 1987r. Kunsztownie zbudowane kwiaty róży parkowej 'Rokoko’ są pastelowej barwy zachwycą zwolenników róż w nostalgicznym stylu. Jest to krzew o wyprostowanym pokroju, niezbyt sztywnych pędach, przewieszających się pod ciężarem kwiatów. Należy do grupy róż krzewiastych (parkowych). Kwiaty duże, średnicy 8- 11 cm, półpełne, o falistych płatkach, kremowożółte z różowym odcieniem, skupione na pędach pojedynczo lub po kilka (3-7 sztuk). Kwitnienie róży parkowej 'Rokoko’ jest dość obfite zaczyna od połowy czerwca i trwa dalej do jesieni. Zapach średniej mocy. Liście są lśniące, ciemnozielone, gęsto porastają gałęzie. Krzew wygląda niezwykle urokliwie posadzony pojedynczo na trawniku lub w grupach po kilka sztuk, w ogrodach, parkach, i na zieleńcach. Wysokość rośliny do 1,5 m, szerokość 0,8 m.

Uprawa i pielęgnacja: Mrozoodporność rośliny średnia; wskazane jest kopczykowanie podstawy krzewu na zimę. W sezonie wegetacyjnym należy usuwać przekwitłe kwiatostany. Gleba powinna być piaszczysto- gliniasta, bezwapienna, lekko kwaśna, typowa dla róż. Stanowisko słoneczne lub nieznacznie półcieniste. Na nieodpowiednich dla róż glebach: ubogich, piaszczystych, szybko wysychających lub zbyt ciężkich i wilgotnych dodajemy przy sadzeniu do dołka kompostu lub dobrze rozłożonego obornika. Zbyt kwaśną ziemię wapnujemy do pH w granicach 6- 6,5. Jeśli pH jest zbyt wysokie stosujemy nieodkwaszony torf wysoki. Aby róże były odporne na choroby i szkodniki należy zapewnić im dobry dostęp powietrza. Służyć temu będzie właściwe przycinanie krzewów i sadzenie ich w odpowiednich odstępach od innych roślin Zwykle róże dobrze znoszą suszę. Latem różę 'Rokoko’ należy obficie podlewać raz w tygodniu, zwracając uwagę, aby nie zmoczyć kwiatów i liści.

Rozmnażanie: Przez szczepienie. Krzew odpowiedni do okulizacji w formie piennej.

Szkodniki i choroby: Odmiana dość tolerancyjna na choroby, lecz szczególnie w deszczowe lata  często jest porażana czarną plamistością liści. Częstymi szkodnikami róż są mszyce, roztocza, larwy i gąsienice owadów. Najlepszą ochroną przed szkodnikami i chorobami jest zapewnienie różom dobrych warunków uprawy.