Róża (Rosa) 'Rhapsody in Blue’

Opis: To przepiękna róża, która zachwyca wszystkich swoim zapachem oraz innym niż większość róż kolorem kwiatów. Różę 'Rhapsody in Blue’ wyhodował Frank R. Cawlishaw w Anglii. Próby wyhodowania tej krzyżówki zajęły mu 10 lat. Jest to róża rabatowa. Często przez swoje rozmiary zaliczana jest również do róż parkowych. Osiąga około 120 cm wysokości (tyle może osiągnąć przyrost jednoroczny nowego pędu, zakończonego kwiatem). Szerokość krzewu może opiewać na 60 cm. Róża ta ma wyprostowany pokrój. Łodygi wyrastają w górę pod lekkim kątem. Łodygi róży 'Rhapsody in Blue’ pokryte są kolcami, liście są zielone i błyszczące. Kwiaty wyrastają po kilkanaście w kwiatostanie. Róża 'Rhapsody in Blue’ kwitnie od maja do października. Po pierwszym kwitnieniu, przycięta wypuszcza nowe pędy, które również zakwitają. Średnio średnica pojedynczego kwiatu ma 6 cm. Kolor kwiatów jest fioletowy. Czasem wchodzi w purpurowo-fioletowy. W miejscach mocno nasłonecznionych kwiaty są jaśniejsze, bardziej wyblakłe. Natomiast krzew rosnący w cieniu ma ciemniejsze płatki kwiatów. W pełnym rozkwicie kwiaty ukazują żółte pręciki. Kwiaty tej róży mocno pachną. Mrozoodporność do -26, lecz dla bezpieczeństwa warto kopczykować róże na zimę.

Wymagania: Sadząc nowy krzew róży warto glebę wzbogacić żyzna, przepuszczalną glebą. Warto również wykorzystać nawóz organiczny, który na pewno wzmocni roślinę na start. Róża 'Rhapsody in Blue’ lubi stanowiska słoneczne i półcieniste. W słońcu kwitnienie jest obfitsze, ale kwiaty szybko przekwitają i lekko blakną. W półcieniu są ciemniejsze i dłużej utrzymują się na pędach. Lubi wilgotne gleby, lecz nie nadaje się na gleby bardzo gliniaste, zimne i zbite. Dobrze radzi sobie w zwykłej ziemi ogrodowej. Wiosną, gdy pąki liściowe już są nabrzmiałe możemy zastosować nawóz dedykowany różom. Przycinamy też pędy o 1/3 oraz te połamane, suche czy cienkie. Pozostawiamy tylko najmocniejsze pędy. Po przekwitnięciu od razu przycinamy pędy z kwiatostanami nad 3-5 pąkiem od dołu na łodydze. To spowoduje, że róża wypuści nowe pędy, które zakwitną. W czasie suszy podlewamy, szczególnie gdy róża 'Rhapsody in Blue’ kwitnie lub ma młode pąki kwiatowe. W surowe zimy kopczykujemy, w łagodne, gdy temp utrzymuje się na poziomie 0 stopni kopczykowanie jest nie potrzebne.

Rozmnażanie: Można uzyskać nowe krzewy z sadzonek pędowych, które ukorzeniamy w lekkim podłożu.

Choroby i szkodniki: Jest to odporna róża na szkodniki i choroby. Czasem jednak w niewłaściwych miejscach (zły odczyn gleby, warunki wilgotnościowe) może być atakowana przez mszyce jak większość róż lub chlorozę. W wilgotne i ciepłe lata pojawia się czarna plamistość.