Róża historyczna (Rosa) ‘Reine des Violettes’

Opis: Róża, Remontantka, wyhodowana przez Mille-Mallet w 1860 roku we Francji. Pochodzenie: siewka Pope Pius IX (hybrid perpetual, Vibert, 1849). Kwiaty pełne, ćwierćrozetowe, duże o średnicy około 10 cm, w kolorze aksamitno fioletowym, natomiast latem odcień zaczyna być lekko purpurowy. Róża ‘Reine des Violettes’ kwitnie od połowy czerwca i powtarza kwitnienie do jesieni. Pędy róży łukowato wygięte niemal bezkolczaste. Zapach jest bardzo intensywny. Roślina osiąga wysokość do 1,5- 2 m, a szerokość do 1 m.
Uprawa i pielęgnacja: Na ogół wybieramy dla róży stanowisko słoneczne, jednak w przypadku tej róży dobrze jest posadzić ja w miejscu ocienionym, dobrze przewietrzanym, umożliwiającym szybkie obsychanie rośliny. Stanowisko ocienione pozwoli na intensywniejsze wybarwienie kwiatów. Gleba głęboko uprawiona i nie zbita, próchniczna, piaszczysto gliniasta. Bardzo lekką glebę dobrze jest wzbogacić dodatkiem kompostu lub dobrze rozłożonym obornikiem, natomiast ciężką połączyć z piaskiem lub kompostem. Odczyn gleby powinien mieć wartość pH między 6,5 a 7,5. Glebę zasadową należy lekko zakwasić dodając do podłoża nieodkwaszonego torfu wysokiego, natomiast kwaśną odkwasić za pomocą nawozów wapniowych. W okresie suszy trzeba różę historyczną ‘Reine des Violettes’ regularnie nawadniać nie mocząc przy tym liści. Najlepiej podlewać w godzinach porannych, lepiej unikać pozostawiania rośliny na noc z mokrymi liśćmi. Róża by móc obicie kwitnąć wymaga nawożenia na wiosnę dobrze rozłożonym obornikiem, kompostem (pod warunkiem, że w poprzednim sezonie nie wyrzucaliśmy na niego opadłych liści róż), lub nawozami mineralnymi, zawsze zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Jeśli jednak nie uda nam się spełnić tego warunku, to nie ma powodu do zmartwienia, ponieważ róża ‘Reine des Violettes’ świetnie radzi sobie na glebach ubogich w składniki pokarmowe. Zaleca się ściółkowanie grubą warstwą kompostu, słomą, przekompostowanymi trocinami lub przekompostowaną korą drzew iglastych. Róża w pełni mrozoodporna, znosząca temperaturę do -32°C. Jednak w zimniejszych rejonach kraju zaleca się kopczykowanie podstawy pędów na zimę do wysokości 20- 30 cm ziemią ogrodową lub rozłożonym kompostem. Wiosną w celu rozkrzewienia i pobudzenia do obfitego kwitnienia różę należy skrócić mniej więcej do jednej trzeciej wysokości. Trzeba również dokładnie wyciąć stare i obumarłe pędy.
Rozmnażanie: Przez sadzonkowanie lub okulizację.
Choroby i szkodniki: Róże mogą być atakowane przez choroby: czarną plamistość liści, mączniak prawdziwy, rdzę róży, mączniak rzekomy, pierścieniową plamistość liści, szarą pleśń oraz szkodniki: mszyce, przędziorka chmielowca, bruzdownicę pędówkę. Dlatego zaleca się wybieranie do ogrodu zdrowych, odpornych odmian i zapewnienie im odpowiednich warunków wzrostu.
Zastosowanie: Doskonała do sadzenia w grupach i na rabatach idealna do ogrodów w stylu rustykalnym. Uprawiana na kwiat cięty.

Więcej: Róża – kwiat róży, uprawa i pielęgnacja, odmiany