Róża parkowa (Rosa) ‘Prickly Red’

Opis: Róża wyhodowana przez nieznanego hodowcę. Przypuszcza się, że może pochodzić od ‘Heidemarie’ lub ‘Holstein’, jednak jest to nie potwierdzone. Róża ‘Prickly Red’ posiada duże krwisto czerwone, pojedyncze kwiaty o średnicy około 10 cm, składające się z 4-8 płatków. Kwitnie do czerwca aż do jesieni. Wydziela łagodny i przyjemny zapach. Osiąga wysokość od 150 cm do 200 cm. Pędy posiadają liczne kolce, przez co nie nadaje się do sadzenia blisko ścieżek, czy placów zabaw. Liście zaokrąglone, ciemnozielone, o wyraźnym żyłkowaniu. Odznacza się bardzo wysoką mrozoodpornością, dzięki czemu może zimować bez dodatkowego okrycia.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko słoneczne (należy jednak unikać sadzenia przy południowych ścianach gdyż może to doprowadzić do przegrzania rośliny), dobrze przewietrzane, umożliwiające szybkie obsychanie rośliny. Gleba głęboko uprawiona i nie zbita, próchniczna, piaszczysto gliniasta. Bardzo lekką glebę dobrze jest wzbogacić dodatkiem kompostu lub dobrze rozłożonym obornikiem, natomiast ciężką połączyć z piaskiem lub kompostem. Odczyn gleby powinien mieć wartość pH między 6,5 a 7,5. Glebę zasadową należy lekko zakwasić dodając do podłoża nieodkwaszonego torfu wysokiego, natomiast kwaśną odkwasić za pomocą nawozów wapniowych. W okresie suszy trzeba różę regularnie nawadniać nie mocząc przy tym liści. Najlepiej podlewać w godzinach porannych, lepiej unikać pozostawiania rośliny na noc z mokrymi liśćmi. Róża parkowa ‘Prickly Red’ by móc obicie kwitnąć wymaga nawożenia na wiosnę dobrze rozłożonym obornikiem, kompostem (pod warunkiem, że w poprzednim sezonie nie wyrzucaliśmy na niego opadłych liści róż), lub nawozami mineralnymi, zawsze zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Zaleca się ściółkowanie grubą warstwą kompostu, słomą, przekompostowanymi trocinami lub przekompostowaną korą drzew iglastych. Nie wymaga okrywania na zimę, w zimniejszych rejonach kraju na wszelki wypadek można kopczykować podstawę pędów do wysokości 20- 30 cm ziemią ogrodową lub rozłożonym kompostem. Nie przycinamy rok rocznie jeśli róża ma tworzyć kobierzec, wystarczy przeprowadzić cięcie co dwa trzy lata, jeśli natomiast rośnie na rabacie bylinowej można skrócić pędy mniej więcej do jednej trzeciej wysokości.
Rozmnażanie: Przez sadzonkowanie lub okulizację.
Choroby i szkodniki: Róże mogą być atakowane przez choroby: czarną plamistość liści, mączniak prawdziwy, rdzę róży, mączniak rzekomy, pierścieniową plamistość liści, szarą pleśń oraz szkodniki: mszyce, przędziorka chmielowca, bruzdownicę pędówkę. Dlatego zaleca się wybieranie do ogrodu zdrowych, odpornych odmian i zapewnienie im odpowiednich warunków wzrostu.
Zastosowanie: Idealna jako soliter na trawniku, do sadzenia w grupach i na żywopłot.