Róża pnąca (Rosa) ‘Pink Perpetue’

Kategoria: Drzewa i krzewy liściaste,Pnącza,Róże – Autor: Herbi – 31/10/2010

Opis: Pochodzenie, Gregory Anglia, 1965 r. Rośliny rodzicielskie – ‘Danse de Feu’ x ‘New Dawn’. Tę pnącą różę cechuje bujne kwitnienie w obfitych, wielokwiatowych gronach. Zalicza się ją do grupy róż pnących wiotkich (climber). W pokroju róża ‘Pink Perpetue’ jest mocna, pędy ma długie, grube, sztywne i kolczaste. Kwiaty duże średnicy 8 cm, wklęsłe do rozetowych, czysto różowe, ciemniejsze na odwrocie płatków. Rozsiewają lekki aromat. Kwitnienie od wiosny przez lato i jesień. Liście obfite, zielone, błyszczące, skórzaste. Wysokość krzewu 3 m, rozpiętość 2,5 m. Róże pnące wiotkie tworzą długie pędy, które albo wspinają się po krzewach albo trzeba je przywiązywać do takich podpór jak pergole czy kratownice. Pędy przyginamy i przywiązujemy tak aby rosły jak najbardziej poziomo. Ich stosunkowo duże kwiaty zwykle zebrane są w małe grupy.

Uprawa i pielęgnacja: Róża pnąca ‘Pink Perpetue’ jest żywotnym krzewem, toleruje przeciętne gleby. Odmiana mało odporna na mróz (-20 st. C). Zalecane jest kopczykowanie podstawy krzewu na zimę, a w zimnych rejonach kraju okrywać pędy. Gleba dla róży ‘Pink Perpetue’ powinna być piaszczysto-gliniasta, bezwapienna, lekko kwaśna, typowa dla róż. Stanowisko słoneczne lub półcieniste. Na nieodpowiednich dla róż glebach: ubogich, piaszczystych, szybko wysychających lub zbyt ciężkich i wilgotnych dodajemy przy sadzeniu do dołka kompostu lub dobrze rozłożonego obornika. Zbyt kwaśną ziemię wapnujemy do pH w granicach 6- 6,5. Jeśli pH jest zbyt wysokie stosujemy nieodkwaszony torf wysoki. Aby róże były odporne na choroby i szkodniki należy zapewnić im dobry dostęp powietrza. Służyć temu będzie właściwe przycinanie krzewów i sadzenie ich w odpowiednich odstępach od innych roślin Zwykle róże dobrze znoszą suszę. Latem należy je obficie podlewać raz w tygodniu, zwracając uwagę aby nie zmoczyć kwiatów i liści. Usuwanie przekwitłych kwiatów pobudza róże pnące do ponownego kwitnienia. Zaniechanie tej czynności spowoduje, że następne kwitnienie będzie mniej obfite.

Rozmnażanie: Przez oczkowanie.

Szkodniki i choroby: Odmiana dość tolerancyjna. Częstymi szkodnikami róż są mszyce, roztocza, larwy i gąsienice owadów. Najlepszą ochroną przed szkodnikami i chorobami jest zapewnienie różom dobrych warunków uprawy.

Zastosowanie: Najlepiej rośnie w otwartych miejscach, przy ścianach, słupach, łukach, ogrodzeniach, może być prowadzenia po przycięciu jako pojedynczy krzew. Nadaje się do cięcia i do uprawy na północnych stanowiskach.

Brak komentarzy »

No comments yet.

Leave a comment