Róża parkowa (Rosa) 'Othello’

Opis: Synonimy 'AUSlo’. Pochodzenie, Austin 1986 r. Należy do grupy róż: nowoczesne odmiany róż krzewiastych (róże parkowe – angielskie). Krzew o pokroju wyprostowanym, gęsty, o nielicznych kolcach. Pędy róży parkowej 'Othello’ są grube, proste, ciemnozielone. Kwiaty gęste, pełne, ciemnokarminowe, w trakcie więdnięcia purpurowe o efektownie odwiniętych płatkach. Cechą szczególną tej odmiany jest to, że mogą one być nie tylko ciemnoczerwone, ale również wiśniowoczerwone i fioletowoczerwone. Zewnętrzne płatki są intensywniej wybarwione podczas chłodnej pogody. Średnica kwiatów jest bardzo duża, do 12- 14 cm. Osadzone na pędach po kilka lub pojedynczo. Kwitnienie róży 'Othello’ zaczyna się od połowy czerwca i powtórnie słabiej do jesieni. Mają silny zapach starych odmian róż. Liście są ciemnozielone, lśniące, trwale osadzone na gałęziach do późnej jesieni.. Wysokość krzewu 1- 1,2 m. Szerokość 0,9 m.

Wymagania: Róża parkowa 'Othello’ jest odmianą o średniej mrozoodporności; wskazane jest kopczykowanie podstawy krzewu na zimę. Zaleca się jej coroczne cięcie. W sezonie wegetacyjnym należy usuwać przekwitłe kwiatostany. Gleba powinna być piaszczysto- gliniasta, bezwapienna, lekko kwaśna, typowa dla róż. Stanowisko słoneczne lub nieznacznie półcieniste. Na nieodpowiednich dla róż glebach: ubogich, piaszczystych, szybko wysychających lub zbyt ciężkich i wilgotnych dodajemy przy sadzeniu do dołka kompostu lub dobrze rozłożonego obornika. Zbyt kwaśną ziemię wapnujemy do pH w granicach 6- 6,5. Jeśli pH jest zbyt wysokie stosujemy nieodkwaszony torf wysoki. Aby róże były odporne na choroby i szkodniki należy zapewnić im dobry dostęp powietrza. Służyć temu będzie właściwe przycinanie krzewów i sadzenie ich w odpowiednich odstępach od innych roślin Zwykle róże dobrze znoszą suszę. Latem należy je obficie podlewać raz w tygodniu, zwracając uwagę aby nie zmoczyć kwiatów i liści.

Rozmnażanie: Przez oczkowanie.

Szkodniki i choroby: W drugiej połowie lata bywa atakowana przez mączniaka prawdziwego.

Zastosowanie: Może być sadzona pojedynczo na rabatach mieszanych lub trawniku ale największe wrażenie robi posadzona w grupach. Przyciągają bardzo duże kwiaty tej odmiany i silny zapach. Krzew nadaje się do małych ogrodów i sadzenia w pojemnikach, a pachnące płatki do przepisów kulinarnych. Barokowe kwiaty efektownie będą wyglądać w wiązankach i bukietach.