Róża wielokwiatowa (Rosa multiflora) ‘Olympisches Feuer’

Opis: Syn. ‘Olympic Fire’, ‘TANolfeu92’, ‘Tanenschip’. Hodowca Hans Jürgen Evers w 1992 roku. Róża firmy Tantau, wielokwiatowa, krzaczasta, wyprostowana o pomarańczowo czerwonych płatkach. Kwiaty półpełne, bardzo licznie osadzone na pędach o średnicy 5- 7cm, bardzo odporne na deszcz. Wymaga usuwania kwiatostanów po przekwitnięciu. Liście ciemnozielone, drobne. Zapach ledwie wyczuwalny. Róża ‘Olympisches Feuer’ powtarza kwitnienie do października. Dorasta do 50-80 cm. Zaleca się sadzić 7- 9 sztuk na m².
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko słoneczne (należy jednak unikać sadzenia przy południowych ścianach gdyż może to doprowadzić do przegrzania rośliny), dobrze przewietrzane, umożliwiające szybkie obsychanie rośliny. Gleba głęboko uprawiona i nie zbita, próchniczna, piaszczysto gliniasta. Bardzo lekką glebę dobrze jest wzbogacić dodatkiem kompostu lub dobrze rozłożonym obornikiem, natomiast ciężką połączyć z piaskiem lub kompostem. Odczyn gleby powinien mieć wartość pH między 6,5 a 7,5. Glebę zasadową należy lekko zakwasić dodając do podłoża nieodkwaszonego torfu wysokiego, natomiast kwaśną odkwasić za pomocą nawozów wapniowych. W okresie suszy trzeba różę regularnie nawadniać nie mocząc przy tym liści. Najlepiej podlewać w godzinach porannych, lepiej unikać pozostawiania rośliny na noc z mokrymi liśćmi. Róża wielokwiatowa ‘Olympisches Feuer’ by móc obicie kwitnąć wymaga nawożenia na wiosnę dobrze rozłożonym obornikiem, kompostem (pod warunkiem, że w poprzednim sezonie nie wyrzucaliśmy na niego opadłych liści róż), lub nawozami mineralnymi, zawsze zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Zaleca się ściółkowanie grubą warstwą kompostu, słomą, przekompostowanymi trocinami lub przekompostowaną korą drzew iglastych. Zaleca się kopczykowanie podstawy pędów na zimę do wysokości 20- 30 cm ziemią ogrodową lub rozłożonym kompostem. W zimniejszych rejonach kraju zaleca się dodatkowo okryć pędy róży gałęziami świerku, jodły lub agrowłókniną. Wiosną w celu rozkrzewienia i pobudzenia do obfitego kwitnienia różę należy skrócić mniej więcej do jednej trzeciej wysokości.
Rozmnażanie: Przez sadzonkowanie lub okulizację.
Choroby i szkodniki: Dość odporna na szarą pleśń, mączniaka prawdziwego, pod koniec sezonu może dopadać ją czarna plamistość liści. Róże mogą być atakowane przez choroby: czarną plamistość liści, mączniak prawdziwy, rdzę róży, mączniak rzekomy, pierścieniową plamistość liści, szarą pleśń oraz szkodniki: mszyce, przędziorka chmielowca, bruzdownicę pędówkę. Dlatego zaleca się wybieranie do ogrodu zdrowych, odpornych odmian i zapewnienie im odpowiednich warunków wzrostu.
Zastosowanie: Doskonała do tworzenia grup, na rabaty, idealna na rabaty mieszane z bylinami. Można sadzić również do pojemników, na balkony i tarasy.