Róża okrywowa (Rosa) ‘Nozomi’

Opis: Syn. ‘Heideroslein Nozomi’® Róża okrywowa wyhodowana przez Dr. Toru Onodera w 1968 roku w Japonii. Pochodzenie: ‘Fairy Princess’ × ‘Sweet Fairy’. Kwiaty róży okrywowej  ‘Nozomi’ są pojedyncze, małe w kolorze bladoróżowym lekko połyskujące o średnicy około 2-3 cm. Składające się z 4-8 płatków. Róża  ‘Nozomi’ kwitnie bardzo obficie w czerwcu powtarzając kwitnienie do jesieni. Zapach jest dość słaby. Liście małe, jasnozielone,

starsze ciemniejsze, połyskujące. Roślina o pokroju rozłożystym, osiąga wysokość do 50 cm, natomiast szerokość do 95 cm. Posiada stosunkowo cienkie, ale bardzo długie pędy, łukowato wygięte z licznymi kolcami. Roślina osiąga wysokość do 50 cm i szerokość około 1,5 m.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko słoneczne (należy jednak unikać sadzenia przy południowych ścianach gdyż może to doprowadzić do przegrzania rośliny), dobrze przewietrzane, umożliwiające szybkie obsychanie rośliny. Gleba głęboko uprawiona i nie zbita, próchniczna, piaszczysto gliniasta. Bardzo lekką glebę dobrze jest wzbogacić dodatkiem kompostu lub dobrze rozłożonym obornikiem, natomiast ciężką połączyć z piaskiem lub kompostem. Odczyn gleby powinien mieć wartość pH między 6,5 a 7,5. Glebę zasadową należy lekko zakwasić dodając do podłoża nieodkwaszonego torfu wysokiego, natomiast kwaśną odkwasić za pomocą nawozów wapniowych. W okresie suszy trzeba różę regularnie nawadniać nie mocząc przy tym liści. Najlepiej podlewać w godzinach porannych, lepiej unikać pozostawiania rośliny na noc z mokrymi liśćmi. Róża by móc obicie kwitnąć wymaga nawożenia na wiosnę dobrze rozłożonym obornikiem, kompostem (pod warunkiem, że w poprzednim sezonie nie wyrzucaliśmy na niego opadłych liści róż), lub nawozami mineralnymi, zawsze zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Zaleca się ściółkowanie grubą warstwą kompostu, słomą, przekompostowanymi trocinami lub przekompostowaną korą drzew iglastych. Zaleca się kopczykowanie podstawy pędów na zimę do wysokości 20- 30 cm ziemią ogrodową lub rozłożonym kompostem. Nie przycinamy rok rocznie jeśli róża ma tworzyć kobierzec, wystarczy przeprowadzić cięcie co dwa trzy lata, jeśli natomiast rośnie na rabacie bylinowej można skrócić pędy róży  ‘Nozomi’ mniej więcej do jednej trzeciej wysokości.
Rozmnażanie: Przez sadzonkowanie lub okulizację.
Choroby i szkodniki: Róże mogą być atakowane przez choroby: czarną plamistość liści, mączniak prawdziwy, rdzę róży, mączniak rzekomy, pierścieniową plamistość liści, szarą pleśń oraz szkodniki: mszyce, przędziorka chmielowca, bruzdownicę pędówkę. Dlatego zaleca się wybieranie do ogrodu zdrowych, odpornych odmian i zapewnienie im odpowiednich warunków wzrostu.
Zastosowanie: Doskonale sprawdza się jako roślina kobiercowa, zwieńczenie murków, jako niewysokie pnącze przy ogrodzeniach, na skalniaki, w zieleni miejskiej.

Więcej: Róża – kwiat róży, uprawa i pielęgnacja, odmiany