Róża wielokwiatowa (Rosa multiflora) ‘Marselisborg Castle’

Opis: Syn. ‘Eurostar’ ™, ‘POUlreb, ‘Schloss Neuschwanstein’ ™, ‘Summer Gold’ ™, ‘Summer Star’ ™, ‘Summergold’, ‘Yellowstone ™ (floribunda, Olesen 1995). Wyhodowana przez L. Pernille Olesen i Mogens N. Olesen (Dania, 1995). Wprowadzona do sprzedaży przez Poulsen Roser A/S w 1996 roku jako 'Summer Gold’. Pochodzenie nieujawnione. Róża wielokwiatowa, rabatowa typu floribunda. Kwiaty duże, pełne, żółte, dobrze wypełnione, o miseczkowatym, kulistym kształcie, osadzone po kilka na pędzie, bądź rzadziej pojedynczo. Zapach róży ‘Marselisborg Castle’ średnio intensywny. Liście ciemnozielone, błyszczące. Krzew o pokroju zwartym i gęstym, osiągający do 0,8 m wysokości.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko słoneczne (należy jednak unikać sadzenia przy południowych ścianach gdyż może to doprowadzić do przegrzania rośliny), dobrze przewietrzane, umożliwiające szybkie obsychanie rośliny. Gleba głęboko uprawiona i nie zbita, próchniczna, piaszczysto gliniasta. Bardzo lekką glebę dobrze jest wzbogacić dodatkiem kompostu lub dobrze rozłożonym obornikiem, natomiast ciężką połączyć z piaskiem lub kompostem. Odczyn gleby powinien mieć wartość pH między 6,5 a 7,5. Glebę zasadową należy lekko zakwasić dodając do podłoża nieodkwaszonego torfu wysokiego, natomiast kwaśną odkwasić za pomocą nawozów wapniowych. W okresie suszy trzeba różę wielokwiatową ‘Marselisborg Castle’ regularnie nawadniać nie mocząc przy tym liści. Najlepiej podlewać w godzinach porannych, lepiej unikać pozostawiania rośliny na noc z mokrymi liśćmi. Róża by móc obicie kwitnąć wymaga nawożenia na wiosnę dobrze rozłożonym obornikiem, kompostem (pod warunkiem, że w poprzednim sezonie nie wyrzucaliśmy na niego opadłych liści róż), lub nawozami mineralnymi, zawsze zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Zaleca się ściółkowanie grubą warstwą kompostu, słomą, przekompostowanymi trocinami lub przekompostowaną korą drzew iglastych. Zaleca się kopczykowanie podstawy pędów na zimę do wysokości 20- 30 cm ziemią ogrodową lub rozłożonym kompostem. Wiosną w celu rozkrzewienia i pobudzenia do obfitego kwitnienia różę należy skrócić mniej więcej do jednej trzeciej wysokości. Trzeba również dokładnie wyciąć stare i obumarłe pędy róży ‘Marselisborg Castle’.
Rozmnażanie: Przez sadzonkowanie lub okulizację.
Choroby i szkodniki: Bardzo odporna na choroby. Róże mogą być atakowane przez choroby: czarną plamistość liści, mączniak prawdziwy, rdzę róży, mączniak rzekomy, pierścieniową plamistość liści, szarą pleśń oraz szkodniki: mszyce, przędziorka chmielowca, bruzdownicę pędówkę. Dlatego zaleca się wybieranie do ogrodu zdrowych, odpornych odmian i zapewnienie im odpowiednich warunków wzrostu.
Zastosowanie: Doskonała do tworzenia grup, na rabaty, idealna na rabaty mieszane z bylinami, może być sadzona w pojemnikach, na tarasach i balkonach.