Róża parkowa (Rosa) ‘Lichtkõnigin Lucia’

Opis: Synonimy – ‘Lucia’, ‘Reine Lucia’. Uprawa, Kordes 1966. Należy do grupy róż: Nowoczesne odmiany róż krzewiastych. Jest to jedna z najlepszych odmian, żółtych róż parkowych. W pokroju jest krzewem wyprostowanym, rozgałęzionym, osiąga wysokość 1-1,5 m wysokości oraz 90 cm szerokości. Pędy róży parkowej ‘Lichtkõnigin Lucia’ są sztywne, grube, mało kolczaste. Pełne kwiaty o średnicy 8-19 cm rozwijają się z grubych, szpiczasto-owalnych, często czerwono nabiegłych pąków. Bukietowe kwiatostany zawierają do 10 kwiatów, które na początku kwitnienia są złotożółte, a później cytrynowe. Róża parkowa ‘Lichtkõnigin Lucia’ rozsiewa delikatny zapach. Kwitnienie twa od połowy czerwca, a następnie do późnej jesieni. Liście są skórzaste, ciemnozielone i błyszczące, gęsto porastają pędy.

Uprawa i pielęgnacja: Jest to nie tylko atrakcyjna, długo kwitnąca odmiana ale także bardzo odporna na choroby. W 1968r. Otrzymała wyróżnienie ADR. Mrozoodporność wysoka do -32 st. C. Wskazane jest kopczykowanie podstawy krzewu. Gleba powinna być bezwapienna, lekko kwaśna, typowa dla róż. Stanowisko słoneczne do półcienistego gdzie jednak będzie słabiej kwitła. W okresie wegetacji należy ścinać przekwitłe kwiatostany.

Rozmnażanie: Przez okulizację.

Szkodniki i choroby: W wilgotne lata wymaga ochrony przed chorobami liści.

Zastosowanie: Jest to idealna odmiana do małych ogrodów ponieważ nie rozrasta się wszerz. Najefektowniej wygląda posadzona w grupach po 3 egzemplarze wraz z rosnącym obok bylinami takimi jak kocimiętka, lawenda, czyściec wełnisty czy przetacznik kłosowy. Tolerancyjna jest na gorące stanowiska oraz półcień. Nadaje się do uprawy w doniczce, a jej kwiaty długo stoją w wazonie.