Róża wielokwiatowa (Rosa multiflora) ‘Lavaglut’

Opis: Syn. ‘Intrigue’ (floribunda, Kordes, 1978), ‘KORlech’, ‘Lava Flow,’ ‘Lava Glow’, ‘Lavaglo’, ‘Lavaglow’. Wyhodowana przez Reimera Kordesa (Niemcy, 1978). Pochodzenie: Gruss an Bayern® (floribunda, Kordes 1971) x Seedling. Róża wielokwiatowa typu floribunda o ładnie zbudowanych, półpełnych, małych (śr.6- 7 cm), ciemnoczerwonych, aksamitnych kwiatach. Kwiaty róży ‘Lavaglut’ długo kwitną nie blaknąc w czasie przekwitania, osadzone w duże kiście na pędach. Liście ciemnozielone, lekko błyszczące, skórzaste. Krzew lekko krzewiący się na boki o mocnych pędach dorastający do 0,9 m wysokości.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko słoneczne (toleruje wysokie temperatury), dobrze przewietrzane, umożliwiające szybkie obsychanie rośliny. Gleba głęboko uprawiona i nie zbita, próchniczna, piaszczysto gliniasta. Bardzo lekką glebę dobrze jest wzbogacić dodatkiem kompostu lub dobrze rozłożonym obornikiem, natomiast ciężką połączyć z piaskiem lub kompostem. Odczyn gleby powinien mieć wartość ph między 6,5 a 7,5. Glebę zasadową należy lekko zakwasić dodając do podłoża nieodkwaszonego torfu wysokiego, natomiast kwaśną odkwasić za pomocą nawozów wapniowych. W okresie suszy trzeba różę regularnie nawadniać nie mocząc przy tym liści. Najlepiej podlewać w godzinach porannych, lepiej unikać pozostawiania rośliny na noc z mokrymi liśćmi. Róża wielokwiatowa ‘Lavaglut’ by móc obicie kwitnąć wymaga nawożenia na wiosnę dobrze rozłożonym obornikiem, kompostem (pod warunkiem, że w poprzednim sezonie nie wyrzucaliśmy na niego opadłych liści róż), lub nawozami mineralnymi, zawsze zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Zaleca się ściółkowanie grubą warstwą kompostu, słomą, przekompostowanymi trocinami lub przekompostowaną korą drzew iglastych. Zaleca się kopczykowanie podstawy pędów na zimę do wysokości 20- 30 cm ziemią ogrodową lub rozłożonym kompostem. Róża ‘Lavaglut’ w pełni mrozoodporna nie wymaga dodatkowego okrycia. Wiosną w celu rozkrzewienia i pobudzenia do obfitego kwitnienia różę należy skrócić mniej więcej do jednej trzeciej wysokości. Trzeba również dokładnie wyciąć stare i obumarłe pędy.
Rozmnażanie: Przez sadzonkowanie lub okulizację.
Choroby i szkodniki: Bardzo odporna na choroby grzybowe. Róże mogą być atakowane przez choroby: czarną plamistość liści, mączniak prawdziwy, rdzę róży, mączniak rzekomy, pierścieniową plamistość liści, szarą pleśń oraz szkodniki: mszyce, przędziorki, bruzdownicę pędówkę. Dlatego zaleca się wybieranie do ogrodu zdrowych, odpornych odmian i zapewnienie im odpowiednich warunków wzrostu.
Zastosowanie: Doskonała do tworzenia grup, na rabaty, idealna na rabaty mieszane z bylinami, do nasadzeń szpalerowych, w pojemnikach na tarasy i balkony, na cmentarze.