Róża angielska (Rosa) ‘Jubilee Celebration’

Opis: Syn. ‘AUShunter’. Róża angielska wyhodowana przez Davida Austina w 2002 roku. Pochodzenie: AUSgold x Seedling. Barwa kwiatu urocza, mocno łososiowo-różowa ze szczyptą złota na spodniej stronie płatków. Budowa kwiatu rozetowa. Kwiaty o średnicy ok. 9 cm zebrane są zwykle po kilka sztuk na pędzie. Zapach owocowy z domieszką świeżej cytryny i maliny. Kwitnie róży ‘Jubilee Celebration’ trwa od VI nieprzerwanie do późnej jesieni. Liście ciemnozielone matowe, średniej wielkości. Krzew o pokroju typowym dla róż angielskich z wiotkimi pędami, przewieszającymi się pod wpływem ciężaru kwiatów, osiągający ok. 1,2 m wysokości.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko słoneczne (należy jednak unikać sadzenia przy południowych ścianach gdyż może to doprowadzić do przegrzania rośliny), dobrze przewietrzane, umożliwiające szybkie obsychanie rośliny. Gleba głęboko uprawiona i nie zbita, próchniczna, piaszczysto gliniasta. Bardzo lekką glebę dobrze jest wzbogacić dodatkiem kompostu lub dobrze rozłożonym obornikiem, natomiast ciężką połączyć z piaskiem lub kompostem. Odczyn gleby powinien mieć wartość pH między 6,5 a 7,5. Glebę zasadową należy lekko zakwasić dodając do podłoża nieodkwaszonego torfu wysokiego, natomiast kwaśną odkwasić za pomocą nawozów wapniowych. W okresie suszy trzeba różę regularnie nawadniać nie mocząc przy tym liści. Najlepiej podlewać w godzinach porannych, lepiej unikać pozostawiania rośliny na noc z mokrymi liśćmi. Róża angielska ‘Jubilee Celebration’ by móc obicie kwitnąć wymaga nawożenia na wiosnę dobrze rozłożonym obornikiem, kompostem (pod warunkiem, że w poprzednim sezonie nie wyrzucaliśmy na niego opadłych liści róż), lub nawozami mineralnymi, zawsze zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Zaleca się ściółkowanie grubą warstwą kompostu, słomą, przekompostowanymi trocinami lub przekompostowaną korą drzew iglastych. Zaleca się kopczykowanie podstawy pędów na zimę do wysokości 20- 30 cm ziemią ogrodową lub rozłożonym kompostem. Wiosną w celu rozkrzewienia i pobudzenia do obfitego kwitnienia różę należy skrócić mniej więcej do połowy wysokości. Cienkie oraz bardzo stare pędy należy wyciąć tuż przy podstawie. Po takim zabiegu roślina sama się odmłodzi.
Rozmnażanie: Przez sadzonkowanie lub okulizację.
Choroby i szkodniki: Róże mogą być atakowane przez choroby: czarną plamistość liści, mączniak prawdziwy, rdzę róży, mączniak rzekomy, pierścieniową plamistość liści, szarą pleśń oraz szkodniki: mszyce, przędziorki, bruzdownicę pędówkę. Dlatego zaleca się wybieranie do ogrodu zdrowych, odpornych odmian i zapewnienie im odpowiednich warunków wzrostu.
Zastosowanie: Doskonała do sadzenia jako soliter na trawniku, w grupach, na rabaty mieszane z bylinami.