Róża wielkokwiatowa (Rosa) ‘Hokus Pokus’

Opis: Syn. ‘KORpocus’. Odkryta przez W. Kordes & Sons (Germany, 2000). Pochodzenie: sport ‘Black Beauty’ ® (hybrid tea, Kordes 1999). Róża wielkokwiatowa, szklarniowa, choć nieźle sobie radzi w gruncie. Kwiaty o śr. 8 cm. w ciemnoczerwonym kolorze w żółto kremowe cętki. Jednak jest to róża niestabilna z tendencją do powracania do formy wyjściowej. Kwitnie od VI do późnej jesieni. Zapach ledwie wyczuwalny. Liście ciemnozielone, z połyskiem, skórzaste. Krzew róży ‘Hokus Pokus’ dobrze się krzewi, o pokroju zwartym osiągający ok. 0,5 m wysokości.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko słoneczne róży ‘Hokus Pokus’(należy jednak unikać sadzenia przy południowych ścianach gdyż może to doprowadzić do przegrzania rośliny), dobrze przewietrzane, umożliwiające szybkie obsychanie rośliny. Gleba głęboko uprawiona i nie zbita, próchniczna, piaszczysto gliniasta. Bardzo lekką glebę dobrze jest wzbogacić dodatkiem kompostu lub dobrze rozłożonym obornikiem, natomiast ciężką połączyć z piaskiem lub kompostem. Odczyn gleby powinien mieć wartość ph między 6,5 a 7,5. Glebę zasadową należy lekko zakwasić dodając do podłoża nieodkwaszonego torfu wysokiego, natomiast kwaśną odkwasić za pomocą nawozów wapniowych. W okresie suszy trzeba różę wielkokwiatową ‘Hokus Pokus’ regularnie nawadniać nie mocząc przy tym liści. Najlepiej podlewać w godzinach porannych, lepiej unikać pozostawiania rośliny na noc z mokrymi liśćmi. Róża by móc obicie kwitnąć wymaga nawożenia na wiosnę dobrze rozłożonym obornikiem, kompostem (pod warunkiem, że w poprzednim sezonie nie wyrzucaliśmy na niego opadłych liści róż), lub nawozami mineralnymi, zawsze zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Zaleca się ściółkowanie grubą warstwą kompostu, słomą, przekompostowanymi trocinami lub przekompostowaną korą drzew iglastych. Zaleca się kopczykowanie podstawy pędów na zimę do wysokości 20- 30 cm ziemią ogrodową lub rozłożonym kompostem, dodatkowo trzeba okryć pędy róży gałęziami świerku, jodły lub agrowłókniną. Wiosną w celu rozkrzewienia i pobudzenia do obfitego kwitnienia różę należy skrócić mniej więcej do jednej trzeciej wysokości. Trzeba również dokładnie wyciąć stare i obumarłe pędy.
na rabacie bylinowej można skrócić pędy mniej więcej do jednej trzeciej wysokości.
Rozmnażanie: Przez sadzonkowanie lub okulizację.
Choroby i szkodniki: Róże mogą być atakowane przez choroby: czarną plamistość liści, mączniak prawdziwy, rdzę róży, mączniak rzekomy, pierścieniową plamistość liści, szarą pleśń oraz szkodniki: mszyce, przędziorki, bruzdownicę pędówkę. Dlatego zaleca się wybieranie do ogrodu zdrowych, odpornych odmian i zapewnienie im odpowiednich warunków wzrostu.
Zastosowanie: Do sadzenia w grupach i na rabatach idealna do ogrodów w stylu rustykalnym, do ogrodów zimowych, szklarni, do uprawy pojemnikowej. Uprawiana na kwiat cięty.