Róża pnąca (Rosa) ‘Handel’

Kategoria: Drzewa i krzewy liściaste,Pnącza,Róże,Sezonowe – Autor: Herbi – 01/09/2010

Opis: syn.: ‘Hotel Royal’, ‘Macha’. Pochodzenie, McGredy, 1965 r. Ta niezwykła odmiana o zachwycających dwukolorowych kwiatach jest osobliwością wśród róż krzewiastych. Zalicza się ją do grupy róż pnących wiotkich (climber). Prowadzona bez podpór ma pokrój wzniesiony, bujny i rozgałęziony. Pędy róży pnącej ‘Handel’ są grube, mało kolczaste. Kwiaty o płatkach pofałdowanych, srebrzystobiałych z lilaciemnoróżowym brzegiem, duże o średnicy ok. 9 cm. Są półpełne, urnokształtne, początkowo podobne do kwiatów roż wielkokwiatowych, a później dość płaskie, ukazują środek z czerwonoróżowymi pręcikami, osadzone na pędach w kwiatostanach po 3-9. Rozsiewają przyjemny, lekki zapach. Kwitnienie dość obfite od połowy czerwca, a potem słabsze aż do późnej jesieni. Liście błyszczące, skórzaste, ciemnozielone. Wysokość krzewu 3 m. Rozpiętość 2,2 m.

Uprawa i pielęgnacja: Odmiana przeciętnie odporna na mróz. Zalecane jest kopczykowanie podstawy krzewu na zimę i okrywanie pędów. W okresie wegetacji należy ścinać przekwitłe kwiatostany. Gleba dla róży pnącej ‘Handel’ powinna być piaszczysto- gliniasta, bezwapienna, lekko kwaśna, typowa dla róż. Stanowisko słoneczne lub półcieniste. Na nieodpowiednich dla róż glebach: ubogich, piaszczystych, szybko wysychających lub zbyt ciężkich i wilgotnych dodajemy przy sadzeniu do dołka kompostu lub dobrze rozłożonego obornika. Zbyt kwaśną ziemię wapnujemy do pH w granicach 6-6,5. Jeśli pH jest zbyt wysokie stosujemy nieodkwaszony torf wysoki. Aby róże były odporne na choroby i szkodniki należy zapewnić im dobry dostęp powietrza. Służyć temu będzie właściwe przycinanie krzewów i sadzenie ich w odpowiednich odstępach od innych roślin Zwykle róże dobrze znoszą suszę. Latem należy je obficie podlewać raz w tygodniu, zwracając uwagę aby nie zmoczyć kwiatów i liści.

Rozmnażanie: Przez oczkowanie.

Szkodniki i choroby: Odmiana w wilgotne lata wymaga ochrony przed chorobami liści. Częstymi szkodnikami róż są mszyce, roztocza, larwy i gąsienice owadów. Najlepszą ochroną przed szkodnikami i chorobami jest zapewnienie różom dobrych warunków uprawy.

Zastosowanie: Róża pnąca ‘Handel’ może być uprawiana jako pnąca lub cięta i prowadzona jako krzew. Dobrze wygląda posadzona pojedynczo lub w grupach, przy podporach, kolumnach, piramidach, ogrodzeniach. Stosowana w parkach, ogrodach i na zieleńcach. Kwiaty doskonałe do butonierek.

Brak komentarzy »

No comments yet.

Leave a comment