Róża parkowa (Rosa) 'Graham Thomas’
Opis: Synonimy – ’Ausmas’. Grupa róż – Nowoczesne odmiany róż krzewiastych (róże parkowe). Odmiana ta pochodzi od hodowcy tzw. angielskich róż, Dawida Austina. Pokrój – bujny, krzaczasty, łukowaty. Szybko rośnie Osiągając wys. 1,2-1,5 m. Kwiaty – pełne, czysto żółte, o średnicy do 11 cm. Zapach – róż herbatnich. Liście – gładkie, błyszczące. Okres kwitnienia – odmiana kwitnie kilkakrotnie w sezonie, główny okres kwitnienia jest bardzo długi.
Uprawa i pielęgnacja: Doskonale rośnie w rejonach o chłodniejszym klimacie, a w cieplejszych rejonach bardzo szybko rośnie. Stanowisko słoneczne lub półcieniste. Gleba da róży parkowej 'Graham Thomas’ powinna lekko kwaśna o odczynie pH 6,5, umiarkowanie gliniasta. Wymaga nawożenia 2 razy w roku nawozem sztucznym lub nawozami naturalnymi. Ciąć pędy należy jak inne krzewy różane.
Rozmnażanie: Różę parkową 'Graham Thomas’ rozmnażamy przez oczkowanie (okulizację).
Szkodniki i choroby: Odporna na choroby oraz złe warunki atmosferyczne, kwiaty pod ich wpływem nie zmieniają koloru. Mrozoodporność – do -28ºC.
Zastosowanie: Odmiana dobra do cięcia i sadzenia na rabatach mieszanych, także do prowadzenia w formie piennej. Kwiaty dobrze wyglądają w wazonie.
W dogodnych warunkach potrafi osiągać wysokość 2 m i powyżej, dlatego też można traktować ją jak pnącą i sadzić przy pergolach lub w obeliskach. Na pewno nie nadaje się na przód rabaty. Niestety z doświadczenia wiem, że łapię ją czarna plamistość liści, ale po oberwaniu porażonych liści i wykonaniu oprysku problem na ogół znika. Piękna róża kwitnąca aż do mrozów, właściwie nie przechodzi w sezonie okresu odpoczynku od kwitnienia i nieprzerwanie kwitnie do zimy.
Ta jedna z cenniejszych i bardziej odpornych róż angielskich podobnie jak kilka innych odmian przemarzła mi tegorocznej zimy. Po przycięciu nisko przy ziemi, w sezonie urosła do ok. 1 m wysokości. Potwierdzam jej podatność na czarną plamistość liści w takie deszczowe lata jak tegoroczne.