Róża wielokwiatowa (Rosa multiflora) ‘Geisha’

Opis: synonimy – ‘TANshei’. Pochodzenie Tantau, 2005 r. Należy do grupy róż wielokwiatowych. Odmiana silna, o niskim wzroście i zwartym pokroju. Kwiaty róży wielokwiatowej ‘Geisha’ są morelowopomarańczowe, średniej wielkości, 6- 8 cm, półpełne. Zebrane są w duże kwiatostany. Po rozkwitnieniu ukazują pylniki. Zapach delikatny. Róża powtarza wielokrotnie kwitnienie, od czerwca do października. Liście zdrowe, intensywnie zielone. Wysokość krzewu 0,5-0,8 m Szerokość 0,6 m.

Uprawa i pielęgnacja: Jest odmianą o średniej odporności na mróz (-20 st. C); zalecane jest kopczykowanie podstawy krzewu na zimę. W sezonie wegetacyjnym należy usuwać przekwitłe kwiatostany róży wielokwiatowej ‘Geisha’. Gleba powinna być piaszczysto-gliniasta, bezwapienna, lekko kwaśna, typowa dla róż. Stanowisko słoneczne lub półcieniste. Na nieodpowiednich dla róż glebach: ubogich, piaszczystych, szybko wysychających lub zbyt ciężkich i wilgotnych dodajemy przy sadzeniu do dołka kompostu lub dobrze rozłożonego obornika. Zbyt kwaśną ziemię wapnujemy do pH w granicach 6-6,5. Jeśli pH jest zbyt wysokie stosujemy nieodkwaszony torf wysoki. Aby róże były odporne na choroby i szkodniki należy zapewnić im dobry dostęp powietrza. Służyć temu będzie właściwe przycinanie krzewów i sadzenie ich w odpowiednich odstępach od innych roślin. Zwykle róże dobrze znoszą suszę. Latem należy je obficie podlewać raz w tygodniu, zwracając uwagę aby nie zmoczyć kwiatów i liści.

Rozmnażanie: Przez oczkowanie.

Szkodniki i choroby: Odporna na choroby grzybowe, czasami atakowana przez czarną plamistość liści. Częstymi szkodnikami róż są mszyce, roztocza, larwy i gąsienice owadów. Najlepszą ochroną przed szkodnikami i chorobami jest dobór zdrowych odmian róż i zapewnienie im odpowiednich warunków siedliskowych.

Zastosowanie: Odpowiednia do sadzenia na rabatach, w grupach po 5- 9 sztuk, dobra do okrywania gruntu i tworzenia małych żywopłotów.