Róża bukietowa (Rosa) ‘Fredensborg’

Opis: Syn. ‘Canyonlands’, ‘Fascination’ ™ (floribunda, O & P 1995), ‘POUlmax’, ‘Solliden’ (floribunda, Olesen/Poulsen, 1995), ‘Schloss Herrenchiemsee’™, ‘Happy Birthday’™. Wyhodowana przez L. Pernille Olesen i Mogens N. Olesen (Dania, 1989). Wprowadzona do sprzedaży przez firmę Poulsen Roser A/S jako 'Fredensborg Castle’ w 1996 roku. Róża bukietowa, typu floribunda z serii Castle ®. Kwiaty półpełne, średniej wielkości (śr. ok. 8- 10 cm), w kolorze koralowo łososiowym do koralowo różowego, osadzone zwykle po 4- 5 na jednym pędzie. Kwitnie od VI powtarzając kwitnienie do jesieni. Zapach łagodny. Liście gęsto osadzone, ciemnozielone, błyszczące. Krzew dobrze rozkrzewiony o zwartym pokroju, osiągający 0,6- 1 m wysokości.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko słoneczne (należy jednak unikać sadzenia przy południowych ścianach gdyż może to doprowadzić do przegrzania rośliny), dobrze przewietrzane, umożliwiające szybkie obsychanie rośliny. Gleba głęboko uprawiona i nie zbita, próchniczna, piaszczysto gliniasta. Bardzo lekką glebę dobrze jest wzbogacić dodatkiem kompostu lub dobrze rozłożonym obornikiem, natomiast ciężką połączyć z piaskiem lub kompostem. Odczyn gleby powinien mieć wartość pH między 6,5 a 7,5. Glebę zasadową należy lekko zakwasić dodając do podłoża nieodkwaszonego torfu wysokiego, natomiast kwaśną odkwasić za pomocą nawozów wapniowych. W okresie suszy trzeba różę regularnie nawadniać nie mocząc przy tym liści. Najlepiej podlewać w godzinach porannych, lepiej unikać pozostawiania rośliny na noc z mokrymi liśćmi. Róża ‘Fredensborg’ by móc obicie kwitnąć wymaga nawożenia na wiosnę dobrze rozłożonym obornikiem, kompostem (pod warunkiem, że w poprzednim sezonie nie wyrzucaliśmy na niego opadłych liści róż), lub nawozami mineralnymi, zawsze zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Zaleca się ściółkowanie grubą warstwą kompostu, słomą, przekompostowanymi trocinami lub przekompostowaną korą drzew iglastych. Zaleca się kopczykowanie podstawy pędów na zimę do wysokości 20- 30 cm ziemią ogrodową lub rozłożonym kompostem. W zimniejszych rejonach kraju dodatkowo trzeba okryć pędy róży gałęziami świerku, jodły lub agrowłókniną. Wiosną w celu rozkrzewienia i pobudzenia do obfitego kwitnienia różę należy skrócić mniej więcej do jednej trzeciej wysokości. Trzeba również dokładnie wyciąć stare i obumarłe pędy.
Rozmnażanie: Przez sadzonkowanie lub okulizację.
Choroby i szkodniki: Wyjątkowo odporna na rdzę, czarną plamistość i szarą pleśń. Róże mogą być atakowane przez choroby: czarną plamistość liści, mączniak prawdziwy, rdzę róży, mączniak rzekomy, pierścieniową plamistość liści, szarą pleśń oraz szkodniki: mszyce, przędziorki, bruzdownicę pędówkę. Dlatego zaleca się wybieranie do ogrodu zdrowych, odpornych odmian i zapewnienie im odpowiednich warunków wzrostu.
Zastosowanie: Róża bukietowa ‘Fredensborg’ doskonała jest do tworzenia grup, na rabaty, idealna na rabaty mieszane z bylinami, do obsadzania pojemników.