Róża pnąca (Rosa) 'Flammentanz’

Opis: Synonimy 'Flamme Dance’, 'Korflata’. Uprawa Kordes 1955 r. Należy do grupy róż pnących (climber). Pokrój ma wyprostowany o opadających, wiotkich gałęziach. Pędy róży pnącej 'Flammentanz’ są sztywne, grube, mają niewiele kolców. Odmiana cechuje się wytrzymałością i szybkim wzrostem. Kwiaty ciemno karminowopurpurowe, z daleka przyciągają wzrok. Średnica kwiatów 6-8 cm. Są one półpełne i rosną w gęstych kwiatostanach po kilka lub kilkanaście, na pędach dwuletnich i starszych. Zachowują kolor podczas więdnięcia. Kwitnienie od połowy czerwca do połowy lipca, tylko raz w sezonie ale za to obficie. Zapach mają średnio intensywny. Liście ciemnozielone, skórzaste, lekko błyszczące, gęsto porastają pędy. Wysokość róży pnącej 'Flammentanz’ od 3 do 5 m. Szerokość 1,5 do 2 m.

Uprawa i pielęgnacja: Jest to róża wytrzymała, o dużej mrozoodporności, strefa 5A (-26/-23 st. C). Wskazane jest kopczykowanie, a jedynie w najchłodniejszych rejonach, okrywanie krzewu. Gleba powinna być bezwapienna, lekko kwaśna, typowa dla róż. Na każdym stanowisku rośnie dobrze choć jedynie na słonecznym będzie obficie kwitnąć. W 1952r. otrzymała wyróżnienie ADR.

Rozmnażanie: Przez oczkowanie.

Szkodniki i choroby: Odmiana czasami porażana przez choroby liści.

Zastosowanie: Może być sadzona pojedynczo lub w grupach. Wymaga mocnych podpór, dużych kratownic, dobrze czuje się zarówno przy ogrodzeniach jak i ścianach budynków, a także prowadzona przy drzewach. Bez podpory płoży się po ziemi, szybko okrywając powierzchnię. Możliwa jest uprawa róży pnącej 'Flammentanz’ w donicach i jako forma pienna.