Róża parkowa (Rosa) ‘Fisherman’s Friend’

Opis: Syn. ‘Fisherman’, ‘AUSchild’, ‘Gardener’s Friend’. Róża angielska wyhodowana przez Davida Austina w 1987 roku. Pochodzenie: Lilian Austin x The Squire ®. Kwiaty pełne, rozetowe, ciemnoczerwone do purpurowych, aksamitne, bardzo duże śr. 15- 18 cm. Zapach intensywny róż damasceńskich. Kwitnie od VI, powtarzając kwitnienie do jesieni. Liście ciemnozielone, szorstkie. Krzew wyprostowany o pokroju wzniesionym, osiągający 1,05- 1,2 m wysokości.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko półcieniste, lub słoneczne (należy jednak unikać sadzenia przy południowych ścianach gdyż może to doprowadzić do przegrzania rośliny), dobrze przewietrzane, umożliwiające szybkie obsychanie rośliny. Gleba głęboko uprawiona i nie zbita, próchniczna, piaszczysto gliniasta. Bardzo lekką glebę dobrze jest wzbogacić dodatkiem kompostu lub dobrze rozłożonym obornikiem, natomiast ciężką połączyć z piaskiem lub kompostem. Odczyn gleby powinien mieć wartość pH między 6,5 a 7,5. Glebę zasadową należy lekko zakwasić dodając do podłoża nieodkwaszonego torfu wysokiego, natomiast kwaśną odkwasić za pomocą nawozów wapniowych. W okresie suszy trzeba różę regularnie nawadniać nie mocząc przy tym liści. Najlepiej podlewać w godzinach porannych, lepiej unikać pozostawiania rośliny na noc z mokrymi liśćmi. Róża ‘Fisherman’s Friend’ by móc obicie kwitnąć wymaga nawożenia na wiosnę dobrze rozłożonym obornikiem, kompostem (pod warunkiem, że w poprzednim sezonie nie wyrzucaliśmy na niego opadłych liści róż), lub nawozami mineralnymi, zawsze zgodnie z instrukcją na opakowaniu. W celu pobudzenia do obfitego kwitnienia róży ‘Fisherman’s Friend’ zaleca się usuwanie przekwitłych kwiatostanów. Zaleca się ściółkowanie grubą warstwą kompostu, słomą, przekompostowanymi trocinami lub przekompostowaną korą drzew iglastych. Zaleca się kopczykowanie podstawy pędów na zimę do wysokości 20- 30 cm ziemią ogrodową lub rozłożonym kompostem. W zimniejszych rejonach kraju dodatkowo warto okryć pędy róży gałęziami świerku, jodły lub agrowłókniną. Wiosną w celu rozkrzewienia i pobudzenia do obfitego kwitnienia różę należy skrócić mniej więcej do połowy wysokości. Cienkie oraz bardzo stare pędy należy wyciąć tuż przy podstawie. Po takim zabiegu roślina sama się odmłodzi.
Rozmnażanie: Przez sadzonkowanie lub okulizację.
Choroby i szkodniki: Podatna na choroby. Róże mogą być atakowane przez choroby: czarną plamistość liści, mączniak prawdziwy, rdzę róży, mączniak rzekomy, pierścieniową plamistość liści, szarą pleśń oraz szkodniki: mszyce, przędziorki, bruzdownicę pędówkę. Dlatego zaleca się wybieranie do ogrodu zdrowych, odpornych odmian i zapewnienie im odpowiednich warunków wzrostu.
Zastosowanie: Doskonała do sadzenia jako soliter na trawniku, w grupach, na rabaty mieszane z bylinami, do obsadzania donic.