Róża pnąca (Rosa) ‘Dr. W. Van Fleet’

Kategoria: Drzewa i krzewy liściaste,Pnącza,Róże – Autor: Herbi – 30/10/2010

Opis: Pochodzenie, Van Fleet USA, 1910 r. Rośliny rodzicielskie – (Rosa wichuriana x Safrano) x Souv. Du Pres. Carnot. Odmiana posłużyła do wyhodowania w 1930 r. klasycznej róży pnącej ‘New Dawn’, która jest jej sportem. Zalicza się ją do grupy róż pnących wiotkich (climber). W pokroju mocna, pędy ma bardzo długie, grube, sztywne i kolczaste. Kwiaty duże, (17-25 płatków) jasnoróżowe, w pąkach spiczaste. Kwiaty róży pnącej ‘Dr. W. Van Fleet’ rozsiewają mocny, owocowy aromat. Kwitnienie bardzo obfite ale jednokrotne od późnej wiosny do początku lata. Liście obfite, ciemnozielone, błyszczące. Wysokość krzewu 4- 7 m, rozpiętość do 3 m. Róże pnące wiotkie tworzą długie pędy, które albo wspinają się po krzewach albo trzeba je przywiązywać do takich podpór jak pergole czy kratownice. Pędy przyginamy i przywiązujemy tak aby rosły jak najbardziej poziomo. Ich stosunkowo duże kwiaty zwykle zebrane są w małe grupy.

Uprawa i pielęgnacja: Róża pnąca ‘Dr. W. Van Fleet’ toleruje przeciętne gleby i zacienione stanowiska. Odmiana średnio odporna na mróz (-25 st. C). Zalecane jest kopczykowanie podstawy krzewu na zimę. Gleba powinna być piaszczysto- gliniasta, bezwapienna, lekko kwaśna, typowa dla róż. Stanowisko słoneczne lub półcieniste. Na nieodpowiednich dla róż glebach: ubogich, piaszczystych, szybko wysychających lub zbyt ciężkich i wilgotnych dodajemy przy sadzeniu do dołka kompostu lub dobrze rozłożonego obornika. Zbyt kwaśną ziemię wapnujemy do pH w granicach 6- 6,5. Jeśli pH jest zbyt wysokie stosujemy nieodkwaszony torf wysoki. Aby róże były odporne na choroby i szkodniki należy zapewnić im dobry dostęp powietrza. Służyć temu będzie właściwe przycinanie krzewów i sadzenie ich w odpowiednich odstępach od innych roślin Zwykle róże dobrze znoszą suszę. Latem należy je obficie podlewać raz w tygodniu, zwracając uwagę aby nie zmoczyć kwiatów i liści. Usuwanie przekwitłych kwiatów pobudza róże pnące do ponownego kwitnienia. Zaniechanie tej czynności spowoduje, że następne kwitnienie będzie mniej obfite.

Rozmnażanie: Przez oczkowanie.

Szkodniki i choroby: Odmiana bardzo żywotna i odporna na choroby. Częstymi szkodnikami róż są mszyce, roztocza, larwy i gąsienice owadów. Najlepszą ochroną przed szkodnikami i chorobami jest zapewnienie róży pnącej ‘Dr. W. Van Fleet’ dobrych warunków uprawy.

Zastosowanie: Odmiana może być uprawiana jako pnąca lub cięta i prowadzona jako krzew. Dobrze wygląda posadzona pojedynczo lub w grupach, przy podporach, słupach, ogrodzeniach, krzewach, a nawet drzewach. Stosowana w parkach, ogrodach i na zieleńcach. Jest dobra do cięcia.

Brak komentarzy »

No comments yet.

Leave a comment