Róża pnąca (Rosa) ‘Dortmund’

Kategoria: Drzewa i krzewy liściaste,Pnącza,Róże,Sezonowe – Autor: Herbi – 25/08/2010

Opis: Pochodzenie, Kordes, Soehne 1955 r. Rośliny rodzicielskie – siewka x R. x kordesii. Ta silna, pięknie kwitnąca, odporna na niskie temperatury i deszcz róża, w 1954 r. otrzymała nagrodę ADR. Róża pnąca ‘Dortmund’ należy do grupy róż pnących wiotkich (climber). Krzew wyprostowany, sztywny o opadających pędach, licznych kolcach. Kwiaty jasnoczerwone z białymi środkami, pojedyncze do podwójnych, kielichowate, duże o średnicy ok. 10 cm. Otwierają się z długich, wysmukłych pąków.  Tworzą duże kwiatostany po 3-11 kwiatów na pędzie. Płatki są lekko pofałdowane przy podstawie białe. Rozsiewają przyjemny zapach o małej intensywności. Kwitnienie w końcu czerwca i lipcu, a potem ma pojedyncze kwiaty aż do jesieni. Liście bardzo atrakcyjne, zdrowe, ciemnozielone, błyszczące. Wysokość krzewu 3 m. Rozpiętość 1,8 m.

Uprawa i pielęgnacja: Jest odmianą dość odporną na mróz; zalecane jest kopczykowanie podstawy krzewu na zimę. Gleba powinna być piaszczysto-gliniasta, bezwapienna, lekko kwaśna, typowa dla róż. Odmiana róży ‘Dortmund’ może rosnąć na słabszych glebach. Stanowisko słoneczne lub półcieniste. Na nieodpowiednich dla róż glebach: ubogich, piaszczystych, szybko wysychających lub zbyt ciężkich i wilgotnych dodajemy przy sadzeniu do dołka kompostu lub dobrze rozłożonego obornika. Zbyt kwaśną ziemię wapnujemy do pH w granicach 6-6,5. Jeśli pH jest zbyt wysokie stosujemy nieodkwaszony torf wysoki. Aby róże były odporne na choroby i szkodniki należy zapewnić im dobry dostęp powietrza. Służyć temu będzie właściwe przycinanie krzewów i sadzenie ich w odpowiednich odstępach od innych roślin Zwykle róże dobrze znoszą suszę. Latem należy je obficie podlewać raz w tygodniu, zwracając uwagę aby nie zmoczyć kwiatów i liści.

Rozmnażanie: Przez oczkowanie.

Szkodniki i choroby: Odmiana dość tolerancyjna ale podatna na mączniaka prawdziwego. Częstymi szkodnikami róży pnącej ‘Dortmund’ są mszyce, roztocza, larwy i gąsienice owadów. Najlepszą ochroną przed szkodnikami i chorobami jest zapewnienie różom dobrych warunków uprawy.

Zastosowanie: Ta pnąca róża może być cięta jak krzew lub prowadzona w formie piennej. Dobrze wygląda posadzona pojedynczo lub w grupach, przy podporach, pergolach, słupach, ścianach budynków, ogrodzeniach.

Brak komentarzy »

No comments yet.

Leave a comment