Róża wielkokwiatowa (Rosa) ‘Dame de Coeur’

Opis: Syn. 'Dama de Cuori’, 'Herz-Dame’, 'Queen of Hearts’, 'Red Peace’®. Róża wielkokwiatowa, o pokroju wzniesionym, wyhodowana przez firmę Lens w 1958 roku w Belgii. Pochodzenie: Peace (hybrid tea, Meilland 1942) × Independence. Kwiaty bardzo duże o średnicy około 13 cm, w kolorze wiśniowo-czerwonym czasami przechodzącym w odcień szkarłatny. Zazwyczaj składają się z 35 płatków. Kwiaty róży wielkokwiatowej ‘Dame de Coeur’ osadzone są pojedynczo choć czasami zdarza się, że jest ich po kilka na pędach. Róża ‘Dame de Coeur’ kwitnie od połowy czerwca i powtarza to do jesieni. Rozwinięte kwiaty długo utrzymują się na pędzie, później brunatnieją i zasychają. Liście są lekko połyskujące w kolorze ciemnozielonym. Zapach jest bardzo intensywny. Roślina osiąga wysokość do ok. 1,4 metra, a szerokość do 50 cm. Krzew jest dobrze rozgałęziony, posiada silne, kolczaste pędy gęsto ulistnione.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko słoneczne (należy jednak unikać sadzenia przy południowych ścianach gdyż może to doprowadzić do przegrzania rośliny), dobrze przewietrzane, umożliwiające szybkie obsychanie rośliny. Gleba głęboko uprawiona i nie zbita, próchniczna, piaszczysto gliniasta. Bardzo lekką glebę dobrze jest wzbogacić dodatkiem kompostu lub dobrze rozłożonym obornikiem, natomiast ciężką połączyć z piaskiem lub kompostem. Odczyn gleby powinien mieć wartość pH między 6,5 a 7,5. Glebę zasadową należy lekko zakwasić dodając do podłoża nieodkwaszonego torfu wysokiego, natomiast kwaśną odkwasić za pomocą nawozów wapniowych. W okresie suszy trzeba różę regularnie nawadniać nie mocząc przy tym liści. Najlepiej podlewać w godzinach porannych, lepiej unikać pozostawiania rośliny na noc z mokrymi liśćmi. Róża wielkokwiatowa ‘Dame de Coeur’ by móc obicie kwitnąć wymaga nawożenia na wiosnę dobrze rozłożonym obornikiem, kompostem (pod warunkiem, że w poprzednim sezonie nie wyrzucaliśmy na niego opadłych liści róż), lub nawozami mineralnymi, zawsze zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Zaleca się ściółkowanie grubą warstwą kompostu, słomą, przekompostowanymi trocinami lub przekompostowaną korą drzew iglastych. Zaleca się kopczykowanie podstawy pędów na zimę do wysokości 20- 30 cm ziemią ogrodową lub rozłożonym kompostem.
W zimniejszych rejonach kraju dodatkowo trzeba okryć pędy róży gałęziami świerku, jodły lub agrowłókniną. Wiosną w celu rozkrzewienia i pobudzenia do obfitego kwitnienia różę należy przyciąć mniej więcej do jednej trzeciej wysokości. Trzeba również dokładnie wyciąć stare i obumarłe pędy.
Rozmnażanie: Przez sadzonkowanie lub okulizację.
Choroby i szkodniki: Róże mogą być atakowane przez choroby: czarną plamistość liści, mączniak prawdziwy, rdzę róży, mączniak rzekomy, pierścieniową plamistość liści, szarą pleśń oraz szkodniki: mszyce, przędziorki, bruzdownicę pędówkę. Dlatego zaleca się wybieranie do ogrodu zdrowych, odpornych odmian i zapewnienie im odpowiednich warunków wzrostu.
Zastosowanie: Idealne do sadzenia w grupach i na rabatach idealna do ogrodów w stylu rustykalnym. Uprawiana na kwiat cięty.