Róża wielkokwiatowa (Rosa) ‘Coronado’

Opis: Róża wielkokwiatowa wyhodowana przez Gordona J. Von Abramsa w 1961 roku. Wprowadzona w Stanach Zjednoczonych przez Peterson & Dering. Pochodzenie: Multnomah × Peace (hybrid tea, Meilland 1942). Kwiaty od wewnątrz w kolorach od różowego po malinowy, a z zewnątrz jasnobeżowe (jasnokremowe) o średnicy do 15 cm. Kwitnie od VI powtarzając kwitnienie do jesieni, niestety kwiaty dość szybko przekwitają. Zapach róży wielkokwiatowej 'Coronado’ intensywny. Liście ciemnozielone i lekko połyskujące, dosyć rzadko osadzone. Krzew o pokroju wąskim i zwartym, pędy posiadają bardzo mało kolców. Osiąga 1,5 m wysokości.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko słoneczne (należy jednak unikać sadzenia przy południowych ścianach gdyż może to doprowadzić do przegrzania rośliny), dobrze przewietrzane, umożliwiające szybkie obsychanie rośliny. Gleba głęboko uprawiona i nie zbita, próchniczna, piaszczysto gliniasta. Bardzo lekką glebę dobrze jest wzbogacić dodatkiem kompostu lub dobrze rozłożonym obornikiem, natomiast ciężką połączyć z piaskiem lub kompostem. Odczyn gleby powinien mieć wartość ph między 6,5 a 7,5. Glebę zasadową należy lekko zakwasić dodając do podłoża nieodkwaszonego torfu wysokiego, natomiast kwaśną odkwasić za pomocą nawozów wapniowych. W okresie suszy trzeba różę regularnie nawadniać nie mocząc przy tym liści. Najlepiej podlewać w godzinach porannych, lepiej unikać pozostawiania rośliny na noc z mokrymi liśćmi. Róża ‘Coronado’ by móc obicie kwitnąć wymaga nawożenia na wiosnę dobrze rozłożonym obornikiem, kompostem (pod warunkiem, że w poprzednim sezonie nie wyrzucaliśmy na niego opadłych liści róż), lub nawozami mineralnymi, zawsze zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Zaleca się ściółkowanie grubą warstwą kompostu, słomą, przekompostowanymi trocinami lub przekompostowaną korą drzew iglastych. Mrozoodporność mniej więcej do -18 toteż zaleca się kopczykowanie podstawy pędów na zimę do wysokości 20- 30 cm ziemią ogrodową lub rozłożonym kompostem oraz dodatkowe okrycie pędów róży gałęziami świerku, jodły lub agrowłókniną. Wiosną w celu rozkrzewienia i pobudzenia do obfitego kwitnienia różę należy skrócić mniej więcej do jednej trzeciej wysokości. Trzeba również dokładnie wyciąć stare i obumarłe pędy.
Rozmnażanie: Przez sadzonkowanie lub okulizację.
Choroby i szkodniki: Róża  ‘Coronado’ podatna jest na czarną plamistość. Róże mogą być atakowane przez choroby: czarną plamistość liści, mączniak prawdziwy, rdzę róży, mączniak rzekomy, pierścieniową plamistość liści, szarą pleśń oraz szkodniki: mszyce, przędziorki, bruzdownicę pędówkę. Dlatego zaleca się wybieranie do ogrodu zdrowych, odpornych odmian i zapewnienie im odpowiednich warunków wzrostu.
Zastosowanie: Jako soliter na trawniku, do sadzenia w grupach i na żywopłot. Również do obsadzania ścian murków, altan wiat i pergoli.