Róża parkowa (Rosa) ‘Comte de Chambord’

Opis: Róża historyczna, portlandzka, wyhodowana przez Roberta i Moreau we Francji w 1858 roku we Francji. Pochodzenie: ‘Baronne Prévost’ × Portland Rose. Kwitnie w okresie od czerwca do lipca. Posiada pełne ćwierćrozetowe kwiaty, w odcieniach różu o średnicy około 10 cm, składające się z około 55 płatków. Liście są duże, szorstkie i stosunkowo grube w ciemnozielonym kolorze. Wydziela bardzo intensywny zapach. Krzak róży parkowej ‘Comte de Chambord’ jest gęsty i wysoko wzniesiony. Posiada liczne, drobne, czerwone kolce. Liście szarozielone, duże, silnie piłkowane. Osiąga wysokość od 1 m. do 1,5 m., szerokość około 1 m.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko słoneczne (należy jednak unikać sadzenia przy południowych ścianach gdyż może to doprowadzić do przegrzania rośliny), dobrze przewietrzane, umożliwiające szybkie obsychanie rośliny. Gleba głęboko uprawiona i nie zbita, próchniczna, piaszczysto gliniasta. Bardzo lekką glebę dobrze jest wzbogacić dodatkiem kompostu lub dobrze rozłożonym obornikiem, natomiast ciężką połączyć z piaskiem lub kompostem. Odczyn gleby powinien mieć wartość pH między 6,5 a 7,5. Glebę zasadową należy lekko zakwasić dodając do podłoża nieodkwaszonego torfu wysokiego, natomiast kwaśną odkwasić za pomocą nawozów wapniowych. W okresie suszy trzeba różę regularnie nawadniać nie mocząc przy tym liści. Najlepiej podlewać w godzinach porannych, lepiej unikać pozostawiania rośliny na noc z mokrymi liśćmi. Róża ‘Comte de Chambord’ by móc obicie kwitnąć wymaga nawożenia na wiosnę dobrze rozłożonym obornikiem, kompostem (pod warunkiem, że w poprzednim sezonie nie wyrzucaliśmy na niego opadłych liści róż), lub nawozami mineralnymi, zawsze zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Dobrze rośnie także na glebach uboższych. Zaleca się ściółkowanie grubą warstwą kompostu, słomą, przekompostowanymi trocinami lub przekompostowaną korą drzew iglastych. Róża parkowa ‘Comte de Chambord’ jest w pełni mrozoodporna, nie wymaga okrycia na zimę.
Rozmnażanie: Przez sadzonkowanie lub okulizację.
Choroby i szkodniki: Róże mogą być atakowane przez choroby: czarną plamistość liści, mączniak prawdziwy, rdzę róży, mączniak rzekomy, pierścieniową plamistość liści, szarą pleśń oraz szkodniki: mszyce, przędziorki, bruzdownicę pędówkę. Dlatego zaleca się wybieranie do ogrodu zdrowych, odpornych odmian i zapewnienie im odpowiednich warunków wzrostu.
Zastosowanie: Można sadzić pojedynczo lub w grupach, na żywopłoty, żywopłoty mieszane z innymi roślinami.