Róża pnąca (Rosa) ‘Compassion’

Opis: Syn. ‘Belle de Londres’®. Róża pnąca ‘Compassion’ wyhodowana została przez firmę Harkness w 1972 roku w Wielkiej Brytanii. Pochodzenie: White Cockade × Prima Ballerina ® (hybrid tea, Tantau, 1957). Kwiaty duże o średnicy około 12 cm, w kolorze łososiowo- różowym natomiast u podstawy w kolorze ciemnożółtym. Podczas upałów kolor ulega lekkiemu blednięciu. Kwiaty są pełne, składają się z około 36-40 płatków. Kwitnie stosunkowo obficie od połowy czerwca po czym powtarza kwitnienie do jesieni. Liście są lekko połyskujące w kolorze ciemnej zieleni. Zapach róży jest dość intensywny. Krzak osiąga wysokość do 150 do 455 cm, natomiast w szerokości od 150 do 250 cm. Róża ‘Compassion’ jest bardzo dobrze rozgałęziona o sztywnych pędach i kolczastych łodygach. Róża bardzo odporna na choroby.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko słoneczne (należy jednak unikać sadzenia przy południowych ścianach gdyż może to doprowadzić do przegrzania rośliny), dobrze przewietrzane, umożliwiające szybkie obsychanie rośliny. Gleba głęboko uprawiona i nie zbita, próchniczna, piaszczysto gliniasta. Bardzo lekką glebę dobrze jest wzbogacić dodatkiem kompostu lub dobrze rozłożonym obornikiem, natomiast ciężką połączyć z piaskiem lub kompostem. Odczyn gleby powinien mieć wartość ph między 6,5 a 7,5. Glebę zasadową należy lekko zakwasić dodając do podłoża nieodkwaszonego torfu wysokiego, natomiast kwaśną odkwasić za pomocą nawozów wapniowych. W okresie suszy trzeba różę regularnie nawadniać nie mocząc przy tym liści. Najlepiej podlewać w godzinach porannych, lepiej unikać pozostawiania rośliny na noc z mokrymi liśćmi. Róża pnąca ‘Compassion’ by móc obicie kwitnąć wymaga nawożenia na wiosnę dobrze rozłożonym obornikiem, kompostem (pod warunkiem, że w poprzednim sezonie nie wyrzucaliśmy na niego opadłych liści róż), lub nawozami mineralnymi, zawsze zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Zaleca się ściółkowanie grubą warstwą kompostu, słomą, przekompostowanymi trocinami lub przekompostowaną korą drzew iglastych. Zaleca się kopczykowanie podstawy pędów na zimę do wysokości 20- 30 cm ziemią ogrodową lub rozłożonym kompostem. W zimniejszych rejonach kraju konieczne jest dodatkowo rosnącą przy pergoli różę okryć gałęziami świerkowymi i jutą lub agrowłókniną. Rosnącą przy ścianie budynku wygodniej będzie okryć matą słomianą. Wiosną w celu pobudzenia róży do obfitego kwitnienia należy wykonać cięcie formujące zostawiając długopędy, a skracając krótkopędy. Przy okazji warto usunąć zbyt stare pędy.
Rozmnażanie: Przez sadzonkowanie lub okulizację.
Choroby i szkodniki: Róże mogą być atakowane przez choroby: czarną plamistość liści, mączniak prawdziwy, rdzę róży, mączniak rzekomy, pierścieniową plamistość liści, szarą pleśń oraz szkodniki: mszyce, przędziorki, bruzdownicę pędówkę. Dlatego zaleca się wybieranie do ogrodu zdrowych, odpornych odmian i zapewnienie im odpowiednich warunków wzrostu.
Zastosowanie: Doskonała do obsadzania ścian murków, altan wiat i pergoli.