Róża wielkokwiatowa (Rosa) 'Chicago Peace’

Opis: Jest sportem 'Gloria Dei’ (syn. Peace), róży najczęściej  w świecie kupowanej. Uprawa, Johnston 1962. Odmiana należy do grupy róż wielkokwiatowych. Pokrój wysoki, zwarty, pędy są grube, rozgałęzione. Kwiaty wielobarwne, w pąku żółte z czerwonym obrzeżem, a później wyraźnie żółte z dodatkiem pomarańczowo- różowym. Średnica kwiatów duża, ok. 12 cm. Osadzone są po jednym lub kilka na pędzie. Kwitnienie zaczyna się od połowy czerwca i dalej do jesieni. Zapach jest słodki, dość silny. Liście są ciemnozielone, skórzaste, błyszczące. Wysokość krzewu 120 cm, szerokość 60 cm

Wymagania: Róża wielkokwiatowa 'Chicago Peace’ to powinna być kopczykowana. Jest przeciętnie odporna na mróz. Gleba powinna być bezwapienna, lekko kwaśna, typowa dla róż. Stanowisko słoneczne. Aby ograniczyć rozprzestrzenianie się chorób grzybowych należy usuwać wszystkie opadłe liście. Sadzić róże w oddaleniu od innych roślin.

Rozmnażanie: Przez oczkowanie.

Szkodniki i choroby: W wilgotnych rejonach odmiana podatna na czarną plamistość i mączniaka.

Zastosowanie: Róża wielkokwiatowa 'Chicago Peace’ wykorzystywana jest na rabatach, kwietnikach oraz do wazonu, gdzie wspaniale wygląda. W ogrodzie sadzimy je pojedynczo lub w grupach.