Róża wielkokwiatowa (Rosa) ‘Cherry Brandy’

Opis: Syn. ,Cherry Brandy 85,® (hybrid tea, Evers/Tantau, 1985), ‘TANryrandy’ 'Arocad’. Róża wielkokwiatowa wyhodowana przez Hansa Jürgena Eversa w 1985 roku. Wprowadzona do sprzedaży w Niemczech przez firmę Tantau Roses. Pochodzenie nieznane. Kwiaty pełne, duże, jasno, łososiowo pomarańczowe, osadzone pojedynczo, rzadziej po kilka na pędzie. Kwitnie od VI do późnej jesieni. Zapach intensywny. Po ścięciu kwiaty róży wielkokwiatowej 'Cherry Brandy’ zachowują trwałość 14- 16 dni. Liście średnio ciemnozielone, błyszczące, drobno ząbkowane. Krzew o pokroju wzniosłym, zwartym, średnio kolczasty, osiągający 0,85- 1,2 m wysokości.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko słoneczne (należy jednak unikać sadzenia przy południowych ścianach gdyż może to doprowadzić do przegrzania rośliny), dobrze przewietrzane, umożliwiające szybkie obsychanie rośliny. Gleba głęboko uprawiona i nie zbita, próchniczna, piaszczysto gliniasta. Bardzo lekką glebę dobrze jest wzbogacić dodatkiem kompostu lub dobrze rozłożonym obornikiem, natomiast ciężką połączyć z piaskiem lub kompostem. Odczyn gleby powinien mieć wartość pH między 6,5 a 7,5. Glebę zasadową należy lekko zakwasić dodając do podłoża nieodkwaszonego torfu wysokiego, natomiast kwaśną odkwasić za pomocą nawozów wapniowych. W okresie suszy trzeba różę 'Cherry Brandy’ regularnie nawadniać nie mocząc przy tym liści. Najlepiej podlewać w godzinach porannych, lepiej unikać pozostawiania rośliny na noc z mokrymi liśćmi. Róża by móc obicie kwitnąć wymaga nawożenia na wiosnę dobrze rozłożonym obornikiem, kompostem (pod warunkiem, że w poprzednim sezonie nie wyrzucaliśmy na niego opadłych liści róż), lub nawozami mineralnymi, zawsze zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Zaleca się ściółkowanie grubą warstwą kompostu, słomą, przekompostowanymi trocinami lub przekompostowaną korą drzew iglastych. Zaleca się kopczykowanie podstawy pędów na zimę do wysokości 20- 30 cm ziemią ogrodową lub rozłożonym kompostem. W zimniejszych rejonach kraju dodatkowo trzeba okryć pędy róży gałęziami świerku, jodły lub agrowłókniną. Wiosną w celu rozkrzewienia i pobudzenia do obfitego kwitnienia różę należy skrócić mniej więcej do jednej trzeciej wysokości. Trzeba również dokładnie wyciąć stare i obumarłe pędy.
Rozmnażanie: Przez sadzonkowanie lub okulizację.
Choroby i szkodniki: Bardzo odporna na choroby. Róża 'Cherry Brandy’ może być atakowana przez choroby: czarną plamistość liści, mączniak prawdziwy, rdzę róży, mączniak rzekomy, pierścieniową plamistość liści, szarą pleśń oraz szkodniki: mszyce, przędziorki, bruzdownicę pędówkę. Dlatego zaleca się wybieranie do ogrodu zdrowych, odpornych odmian i zapewnienie im odpowiednich warunków wzrostu.
Zastosowanie: Do sadzenia w grupach i na rabatach idealna do ogrodów w stylu rustykalnym, do obsadzania donic na tarasy i balkony, do ogrodów zimowych. Uprawiana na kwiat cięty.