Róża wielokwiatowa (Rosa multiflora) 'Burgundy Iceberg’

Opis: Róża wielokwiatowa 'Burgundy Iceberg’ jest różą rabatową, bukietową, z serii Floribunda. Odmianę tę wyselekcjonował Edgar Norman Swanee w roku 1998. Jest to krzew o zwartym, kulistym pokroju, osiągający do 90 cm wysokości. Wyróżnia go niespotykany, ciemno purpurowy kolor kwiatów oraz ciemno fioletowe, prawie czarne pręciki. Kwiaty róży wielokwiatowej 'Burgundy Iceberg’ składają się z 25 do 40 płatków, kształtem przypominają odmianę wyjściową 'Iceberg’. Wydzielają łagodny zapach o miodowej nucie. Liście są zielone, pięciolistkowe, półmatowe.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko słoneczne, gleba żyzna, próchniczna, piaszczysto gliniasta, o odczynie ph między 6,5 a 7,5. Na wiosnę nawozić dobrze rozłożonym obornikiem, kompostem lub wieloskładnikowym nawozem mineralnym dla róż (nawożenie stosuje się do połowy lipca, potem już nie należy pobudzać rośliny do wzrostu aby przygotowała się do zimy). Wiosną w celu rozkrzewienia i pobudzenia do obfitego kwitnienia różę wielokwiatową 'Burgundy Iceberg’ należy skrócić mniej więcej do jednej trzeciej wysokości. U starszych krzewów trzeba również dokładnie wyciąć stare i obumarłe pędy. Glebę u podnóży krzewów warto wyłożyć warstwą ściółki.
Rozmnażanie: Przez sadzonkowanie lub szczepienie.
Choroby i szkodniki: Podobnie jak odmiana 'Iceberg’, od której się wywodzi, uchodzi za odporną i mało wrażliwą na często występujące choroby róż. Róże mogą być atakowane przez choroby grzybowe, takie jak mączniak prawdziwy i rzekomy, szara pleśń, a za najgroźniejszą uchodzi czarna plamistość liści róży. Ze szkodników występują mszyce, skoczek różany oraz przędziorek chmielowiec.

Fot. Stickpen, zdjęcie publikowane jako własność publiczna, źródło: Wikimedia Commons.

Więcej: Róża – kwiat róży, uprawa i pielęgnacja, odmiany