Róża pnąca (Rosa) ‘Boogie Woogie’

Opis: Syn. ‘Poulyc006’. Wprowadzona do sprzedaży w Danii przez Poulsen Roser A/S w 2002 roku. Róża pnąca typu Climber z grupy Courtyard, traktowana najczęściej jako parkowa. Kwiaty półpełne, różowe, zebrane są po kilka na jednym pędzie, od 3 do 7 kwiatów, o lekkim zapachu dzikiej róży. Kwitnie od VI do jesieni, jednak coraz słabiej. Liście małe, ciemnozielone, błyszczące. Osiąga 1,5-2 m wysokości.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko słoneczne (należy jednak unikać sadzenia przy południowych ścianach gdyż może to doprowadzić do przegrzania rośliny), dobrze przewietrzane, umożliwiające szybkie obsychanie rośliny. Gleba dla róży pnącej Boogie Woogie’ powinna być głęboko uprawiona i nie zbita, próchniczna, piaszczysto gliniasta. Bardzo lekką glebę dobrze jest wzbogacić dodatkiem kompostu lub dobrze rozłożonym obornikiem, natomiast ciężką połączyć z piaskiem lub kompostem. Odczyn gleby powinien mieć wartość pH między 6,5 a 7,5. Glebę zasadową należy lekko zakwasić dodając do podłoża nieodkwaszonego torfu wysokiego, natomiast kwaśną odkwasić za pomocą nawozów wapniowych. W okresie suszy trzeba różę regularnie nawadniać nie mocząc przy tym liści. Najlepiej podlewać w godzinach porannych, lepiej unikać pozostawiania rośliny na noc z mokrymi liśćmi. Róża ’ Boogie Woogie’ by móc obicie kwitnąć wymaga nawożenia na wiosnę dobrze rozłożonym obornikiem, kompostem (pod warunkiem, że w poprzednim sezonie nie wyrzucaliśmy na niego opadłych liści róż), lub nawozami mineralnymi, zawsze zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Zaleca się ściółkowanie grubą warstwą kompostu, słomą, przekompostowanymi trocinami lub przekompostowaną korą drzew iglastych. Zaleca się kopczykowanie podstawy pędów na zimę do wysokości 20- 30 cm ziemią ogrodową lub rozłożonym kompostem, dodatkowo rosnącą przy pergoli różę trzeba okryć gałęziami świerkowymi i jutą lub agrowłókniną. Rosnącą przy ścianie budynku wygodniej będzie okryć matą słomianą. Wiosną w celu rozkrzewienia i pobudzenia do obfitego kwitnienia różę należy wykonać cięcie formujące zostawiając długopędy, a skracając krótkopędy. Przy okazji warto usunąć zbyt stare pędy.
Rozmnażanie: Przez sadzonkowanie lub okulizację.
Choroby i szkodniki: Atakowana jest przez czarną plamistość. Róże mogą być atakowane przez choroby: czarną plamistość liści, mączniak prawdziwy, rdzę róży, mączniak rzekomy, pierścieniową plamistość liści, szarą pleśń oraz szkodniki: mszyce, przędziorki, bruzdownicę pędówkę. Dlatego zaleca się wybieranie do ogrodu zdrowych, odpornych odmian i zapewnienie im odpowiednich warunków wzrostu.
Zastosowanie: Do obsadzania ścian murków, altan wiat i pergoli.