Róża miniaturowa (Rosa) ‘Bluenette’

Opis: Syn. ‘Azulabria’, ‘Blue Peter’, ‘ Ruiblun’®. Róża miniaturowa wyhodowana przez firmę De Ruiter Innovations w 1983 roku w Holandii. Pochodzenie 'Little Flirt’ × siewka. Kwiaty małe, półpełne o średnicy około 5 cm, w kolorze lawendowo- fioletowym, składające się z 9-16 płatków. Róża miniaturowa 'Bluenette’ kwitnie od połowy czerwca i powtarza kwitnienie do jesieni. Zapach subtelny, delikatny. Kwiaty po otwarciu przybierają cylindryczny kształt, odsłaniając środki pełne żółtego pyłku. Niestety kwiaty są bardzo wrażliwe na deszcz. Liście róży 'Bluenette’ są ciemnozielone. Roślina osiąga wysokość od 30 do 40 cm, szerokość do 30 cm.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko słoneczne (należy jednak unikać sadzenia przy południowych ścianach gdyż może to doprowadzić do przegrzania rośliny), dobrze przewietrzane, umożliwiające szybkie obsychanie rośliny. Gleba głęboko uprawiona i nie zbita, próchniczna, piaszczysto gliniasta. Bardzo lekką glebę dobrze jest wzbogacić dodatkiem kompostu lub dobrze rozłożonym obornikiem, natomiast ciężką połączyć z piaskiem lub kompostem. Odczyn gleby powinien mieć wartość pH między 6,5 a 7,5. Glebę zasadową należy lekko zakwasić dodając do podłoża nieodkwaszonego torfu wysokiego, natomiast kwaśną odkwasić za pomocą nawozów wapniowych. W okresie suszy trzeba różę regularnie nawadniać nie mocząc przy tym liści. Najlepiej podlewać w godzinach porannych, lepiej unikać pozostawiania rośliny na noc z mokrymi liśćmi. Róża by móc obicie kwitnąć wymaga nawożenia na wiosnę dobrze rozłożonym obornikiem, kompostem (pod warunkiem, że w poprzednim sezonie nie wyrzucaliśmy na niego opadłych liści róż), lub nawozami mineralnymi, zawsze zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Zaleca się ściółkowanie grubą warstwą kompostu, słomą, przekompostowanymi trocinami lub przekompostowaną korą drzew iglastych. Zaleca się kopczykowanie podstawy pędów róży miniaturowej 'Bluenette’ na zimę do wysokości 20- 30 cm ziemią ogrodową lub rozłożonym kompostem. W zimniejszych rejonach kraju dodatkowo trzeba okryć pędy róży gałęziami świerku, jodły lub agrowłókniną. Wiosną w celu rozkrzewienia i pobudzenia do obfitego kwitnienia różę należy skrócić mniej więcej do jednej trzeciej wysokości. Trzeba również dokładnie wyciąć stare i obumarłe pędy.
Rozmnażanie: Przez sadzonkowanie lub okulizację.
Choroby i szkodniki: Róże mogą być atakowane przez choroby: czarną plamistość liści, mączniak prawdziwy, rdzę róży, mączniak rzekomy, pierścieniową plamistość liści, szarą pleśń oraz szkodniki: mszyce, przędziorka chmielowca, bruzdownicę pędówkę. Dlatego zaleca się wybieranie do ogrodu zdrowych, odpornych odmian i zapewnienie im odpowiednich warunków wzrostu.
Zastosowanie: Idealna doskonała na rabaty z niskimi roślinami, do pojemników, na balkony i tarasy. Doskonała do szczepienia na pniu.

Więcej: Róża – kwiat róży, uprawa i pielęgnacja, odmiany