Róża bukietowa (Rosa) ‘Arthur Bell’

Kategoria: Drzewa i krzewy liściaste,Róże,Sezonowe – Autor: Gosia2501 – 07/12/2010

Opis: Róża bukietowa (floribunda) wyhodowana przez Samuel IV Mc Gredy Darragh w 1965 roku. Pochodzenie: Grammerstorf Clare x Piccadilly. W pąku ciemnożółta z czerwonym akcentem. Kwiaty róży bukietowej ‘Arthur Bell’ są ciemnożółte, płowiejące wraz z rozwojem kwiatu, duże o średnicy ok. 10 cm, półpełne za charakterystycznymi żółtymi pręcikami widocznymi po rozkwitnięciu. Kwitnie obficie, kwiaty osadzone pojedynczo, częściej jednak po kilka na pędzie. Zapach bardzo intensywny. Liście rozmieszczone średnio gęsto na krzewie, ciemnozielone, skórzaste, błyszczące. Krzew o pokroju zwartym, osiągający wysokość 0,8- 1 m.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko słoneczne (należy jednak unikać sadzenia przy południowych ścianach gdyż może to doprowadzić do przegrzania rośliny), dobrze przewietrzane, umożliwiające szybkie obsychanie rośliny. Gleba dla róży ‘Arthur Bell’ powinna być głęboko uprawiona i nie zbita, próchniczna, piaszczysto gliniasta. Bardzo lekką glebę dobrze jest wzbogacić dodatkiem kompostu lub dobrze rozłożonym obornikiem, natomiast ciężką połączyć z piaskiem lub kompostem. Odczyn gleby powinien mieć wartość pH między 6,5 a 7,5. Glebę zasadową należy lekko zakwasić dodając do podłoża nieodkwaszonego torfu wysokiego, natomiast kwaśną odkwasić za pomocą nawozów wapniowych. W okresie suszy trzeba różę regularnie nawadniać nie mocząc przy tym liści. Najlepiej podlewać w godzinach porannych, lepiej unikać pozostawiania rośliny na noc z mokrymi liśćmi. Róża by móc obicie kwitnąć wymaga nawożenia na wiosnę dobrze rozłożonym obornikiem, kompostem (pod warunkiem, że w poprzednim sezonie nie wyrzucaliśmy na niego opadłych liści róż), lub nawozami mineralnymi, zawsze zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Zaleca się ściółkowanie grubą warstwą kompostu, słomą, przekompostowanymi trocinami lub przekompostowaną korą drzew iglastych. Zaleca się kopczykowanie podstawy pędów na zimę do wysokości 20- 30 cm ziemią ogrodową lub rozłożonym kompostem. W zimniejszych rejonach kraju dodatkowo trzeba okryć pędy róży gałęziami świerku, jodły lub agrowłókniną.
Rozmnażanie: Przez sadzonkowanie lub okulizację.
Choroby i szkodniki: Przeciętnie tolerancyjna na choroby. Róże mogą być atakowane przez choroby: czarną plamistość liści, mączniak prawdziwy, rdzę róży, mączniak rzekomy, pierścieniową plamistość liści, szarą pleśń oraz szkodniki: mszyce, przędziorka chmielowca, bruzdownicę pędówkę. Dlatego zaleca się wybieranie do ogrodu zdrowych, odpornych odmian i zapewnienie im odpowiednich warunków wzrostu.
Zastosowanie: Doskonała do tworzenia grup, na rabaty na terenach zieleni, idealna na rabaty mieszane z bylinami do zestawień z krzewami, do obsadzania parków i ogrodów. Na kwiat cięty.

Brak komentarzy »

No comments yet.

Leave a comment