Róża pnąca (Rosa) ‘Aloha’

Kategoria: Drzewa i krzewy liściaste,Pnącza,Róże,Sezonowe – Autor: Herbi – 30/09/2010

Opis: Pochodzenie, Kordes Niemcy, 2003 r. Synonimy – ‘KORwerug’, ‘KORwesrug’. Róża ‘Aloha’ to róża pnąca o nostalgicznych kwiatach w ciepłej kolorystyce. Ze względu na barwę należy do częściej poszukiwanych w tej grupie róż.  Zalicza się ją do róż pnących wiotkich (climber). W pokroju mocna, łukowato rozgałęziona, pędy ma grube, sztywne i kolczaste. Kwiaty duże, średnicy ok. 10 cm, pełne, miedzianoróżowe. Osadzone na pędach w obfitych kwiatostanach. Rozsiewają silny, słodki i przenikliwy aromat. Kwitnienie róży ‘Aloha’ jest dość obfite od połowy czerwca, a potem słabsze aż do jesieni. Liście obfite, skórzaste, ciemnozielone, błyszczące. Wysokość krzewu 2,5 m. Rozpiętość 2,5 m. Róże pnące wiotkie tworzą długie pędy, które albo wspinają się po krzewach albo trzeba je przywiązywać do takich podpór jak pergole czy kratownice. Pędy przyginamy i przywiązujemy tak aby rosły jak najbardziej poziomo. Ich stosunkowo duże kwiaty zwykle zebrane są w małe grupy. Róże te powtarzają kwitnienie i przeważnie tworzą sieć silnych, sztywnych łodyg.

Uprawa i pielęgnacja: Róża ‘Aloha’ jest przeciętnie odporna na mróz (-26 st. C). Zalecane jest kopczykowanie podstawy krzewu na zimę, a w chłodniejszych rejonach okrywanie pędów. Gleba powinna być piaszczysto-gliniasta, bezwapienna, lekko kwaśna, typowa dla róż. Stanowisko słoneczne lub półcieniste. Na nieodpowiednich dla róż glebach: ubogich, piaszczystych, szybko wysychających lub zbyt ciężkich i wilgotnych dodajemy przy sadzeniu do dołka kompostu lub dobrze rozłożonego obornika. Zbyt kwaśną ziemię wapnujemy do pH w granicach 6-6,5. Jeśli pH jest zbyt wysokie stosujemy nieodkwaszony torf wysoki. Aby róże były odporne na choroby i szkodniki należy zapewnić im dobry dostęp powietrza. Służyć temu będzie właściwe przycinanie krzewów i sadzenie ich w odpowiednich odstępach od innych roślin Zwykle róże dobrze znoszą suszę. Latem należy je obficie podlewać raz w tygodniu, zwracając uwagę aby nie zmoczyć kwiatów i liści. Usuwanie przekwitłych kwiatów pobudza róże pnące do ponownego kwitnienia. Zaniechanie tej czynności spowoduje, że następne kwitnienie będzie mniej obfite.

Rozmnażanie: Przez oczkowanie.

Szkodniki i choroby: Odmiana bardzo żywotna i odporna na choroby. Częstymi szkodnikami róży ‘Aloha’ są mszyce, roztocza, larwy i gąsienice owadów. Najlepszą ochroną przed szkodnikami i chorobami jest zapewnienie różom dobrych warunków uprawy.

Zastosowanie: Róża ta może być uprawiana jako pnąca lub cięta i prowadzona jako krzew. Dobrze wygląda posadzona pojedynczo lub wśród bylin, przy podporach, kolumnach, piramidach, ogrodzeniach. Stosowana w parkach, ogrodach i na zieleńcach. Jest dobra do cięcia.

Brak komentarzy »

No comments yet.

Leave a comment