Róża wielkokwiatowa (Rosa) ‘Alinka’

Opis: Róża wielkokwiatowa wyhodowana przez Reimera Kordesa w 1985 roku. Kwiaty duże o średnicy ok. 10 cm, pełne, w kolorze pomarańczowo czerwonym. Rozmieszczone pojedynczo na pędzie, rzadziej po 2- 3. Kwitnie od VI do późnej jesieni. Kwiaty róży wielkokwiatowej 'Alinka’ po ścięciu zachowują długo trwałość, nawet do dwóch tygodni. Bez zapachu. Liście ciemnozielone i matowe. Krzew o wzniosłym, niezbyt zwartym pokroju i bardzo kolczastych pędach osiągający 1- 1,2 m wysokości.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko słoneczne (należy jednak unikać sadzenia przy południowych ścianach gdyż może to doprowadzić do przegrzania rośliny), dobrze przewietrzane, umożliwiające szybkie obsychanie rośliny. Gleba głęboko uprawiona i nie zbita, próchniczna, piaszczysto gliniasta. Bardzo lekką glebę dobrze jest wzbogacić dodatkiem kompostu lub dobrze rozłożonym obornikiem, natomiast ciężką połączyć z piaskiem lub kompostem. Odczyn gleby powinien mieć wartość pH między 6,5 a 7,5. Glebę zasadową należy lekko zakwasić dodając do podłoża nieodkwaszonego torfu wysokiego, natomiast kwaśną odkwasić za pomocą nawozów wapniowych. W okresie suszy trzeba różę regularnie nawadniać nie mocząc przy tym liści. Najlepiej podlewać w godzinach porannych, lepiej unikać pozostawiania rośliny na noc z mokrymi liśćmi. Róża by móc obicie kwitnąć wymaga nawożenia na wiosnę dobrze rozłożonym obornikiem, kompostem (pod warunkiem, że w poprzednim sezonie nie wyrzucaliśmy na niego opadłych liści róż), lub nawozami mineralnymi, zawsze zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Zaleca się ściółkowanie grubą warstwą kompostu, słomą, przekompostowanymi trocinami lub przekompostowaną korą drzew iglastych. Zaleca się kopczykowanie podstawy pędów na zimę do wysokości 20- 30 cm ziemią ogrodową lub rozłożonym kompostem. Ponieważ jest to raczej róża szklarniowa to w gruncie dodatkowo wymaga bardzo dokładnego okrycia pędów gałęziami świerku, jodły lub agrowłókniną. Wiosną w celu rozkrzewienia i pobudzenia do obfitego kwitnienia różę 'Alinka’ należy skrócić mniej więcej do jednej trzeciej wysokości. Trzeba również dokładnie wyciąć stare i obumarłe pędy.
na rabacie bylinowej można skrócić pędy mniej więcej do jednej trzeciej wysokości.
Rozmnażanie: Przez sadzonkowanie lub okulizację.
Choroby i szkodniki: Podatna na choroby, szczególnie jeśli zostanie zaniedbana.Róże mogą być atakowane przez choroby: czarną plamistość liści, mączniak prawdziwy, rdzę róży, mączniak rzekomy, pierścieniową plamistość liści, szarą pleśń oraz szkodniki: mszyce, przędziorki, bruzdownicę pędówkę. Dlatego zaleca się wybieranie do ogrodu zdrowych, odpornych odmian i zapewnienie im odpowiednich warunków wzrostu.
Zastosowanie: Do sadzenia w grupach i na rabatach idealna do ogrodów w stylu rustykalnym, do ogrodów zimowych. Uprawiana na kwiat cięty.