Róża angielska (Rosa) ‘A Shropshire Lad’

Kategoria: Drzewa i krzewy liściaste,Róże – Autor: Herbi – 03/10/2010

Opis: synonimy – ‘AUSled. Pochodzenie Austin, 1996 r. Angielski hodowca róż David Austin stworzył dzieło sztuki krzyżując stare odmiany ze współczesnymi mieszańcami herbatnimi oraz różami Floribunda, łącząc romantyczne, staroświeckie kształty kwiatów i zapachy z jakością nowoczesnych, wytrzymałych róż ogrodowych. Róża angielska ‘A Shropshire Lad’ należy do tej właśnie grupy krzewów nazwanych angielskimi. W pokroju jest wyprostowana, pędy ma sztywne, niemal bez kolców. Kwiaty bardzo pełne, delikatnie różowo-brzoskwiniowe, duże (do 12 cm średnicy). Na początku przybierają czarkowaty kształt, a później zmieniają na elegancki, rozetkowy z misternie upakowanymi płatkami. Rozsiewają mocny, owocowy zapach, charakterystyczny dla róż herbatnich. Róża kwitnie od początku lata i powtarza do jesieni. Liście duże, ciemnozielone, błyszczące, rzadkie. Wysokość krzewu 1,2-1,8 m Szerokość 0,9-1,5 m.

Uprawa i pielęgnacja: Odporność na mróz przeciętna (do -26 st. C); zalecane jest kopczykowanie podstawy krzewu na zimę. W sezonie wegetacyjnym należy usuwać przekwitłe kwiatostany. Gleba powinna być piaszczysto-gliniasta, bezwapienna, lekko kwaśna, typowa dla róż. Stanowisko dla róży ‘A Shropshire Lad’ powinno być słoneczne lub półcieniste. Na nieodpowiednich dla róż glebach: ubogich, piaszczystych, szybko wysychających lub zbyt ciężkich i wilgotnych dodajemy przy sadzeniu do dołka kompostu lub dobrze rozłożonego obornika. Zbyt kwaśną ziemię wapnujemy do pH w granicach 6-6,5. Jeśli pH jest zbyt wysokie stosujemy nieodkwaszony torf wysoki. Aby róże były odporne na choroby i szkodniki należy zapewnić im dobry dostęp powietrza. Służyć temu będzie właściwe przycinanie krzewów i sadzenie ich w odpowiednich odstępach od innych roślin Zwykle róże dobrze znoszą suszę. Latem należy je obficie podlewać raz w tygodniu, zwracając uwagę aby nie zmoczyć kwiatów i liści.

Rozmnażanie: Przez szczepienie lub ze zdrewniałych sadzonek..

Szkodniki i choroby: Odmiana bardzo odporna, rzadko choruje. Częstymi szkodnikami róży angielskiej ‘A Shropshire Lad’ są mszyce, roztocza, larwy i gąsienice owadów. Najlepszą ochroną przed szkodnikami i chorobami jest dobór zdrowych odmian róż i zapewnienie im odpowiednich warunków siedliskowych.

Zastosowanie: Odpowiednia do sadzenia na rabatach mieszanych z bylinami i innymi krzewami, na miejskich zieleńcach i w parkach. Dobra na niskie żywopłoty. Posadzona w grupie stworzy silny akcent kolorystyczny. Nadaje się do uprawy w pojemnikach tworząc piękną dekorację balkonu lub tarasu.

1 komentarz »

  1. Czy ta odmiana jest dostępna w Polsce.

    Comment - autor: Marysia — 05/03/2013 @ 18:28

Leave a comment