Róża pomarszczona (Rosa rugosa) ‘Alba’

Opis: syn. róża fałdzistolistna, róża japońska  Krzew z rodziny różowatych pochodzi ze wsch. Azji, we florze Polski jest ksenofitem. Grupa róż – róże dzikie. Pokrój – wzniesiony, gęsty, rozprzestrzenia się za pomocą podziemnych rozłogów, może być ekspansywna. Kwiaty – pojedyncze, wklęsłe, białe, duże o śr. 6-8 cm. Zapach – mocny. Liście róży pomarszczonej ‘Alba’ są błyszczące, pofałdowane, duże, ciemnozielone, sztywne. Okres kwitnienia – od końca maja, a potem słabszy do jesieni. Wysokość – 1 do 2 m. Owoce – duże (3 cm długości), kuliste, ceglastoczerwone, doskonałe na przetwory w kuchni.

Uprawa i pielęgnacja: W naturalnych warunkach róża pomarszczona ‘Alba’ porasta nasłonecznione, suche skarpy, nasypy, zarośla. Wytrzymały na suszę, dobrze rośnie na ubogich, piaszczystych glebach. Gatunek wysoce odporny na mróz. Może rosnąć z półcieniu, nie znosi miejsc podmokłych.

Rozmnażanie: Przez odejmowanie rozłogów lub wysiew nasion.

Szkodniki i choroby: Duża odporność na choroby.

Zastosowanie: Doskonała na żywopłoty, do parków, ogrodów, na skarpy, wydmy (gatunek glebochronny) oraz do sadzenia w mieście i przy drogach.

Więcej: Róża – kwiat róży, uprawa i pielęgnacja, odmiany