Róża francuska (Rosa gallica) 'Cardinal de Richelieu’

Opis: Przepięknie pachnąca róża, zaliczana do róż historycznych. Synonimem róży 'Cardinal de Richelieu’ jest nazwa ROSE VAN SIAN. Wyhodowana podobno przez Laffay’a we Francji w 1840 roku ale do końca nie wiadomo jak to było. Ta odmiana róży francuskiej jest zwartym krzewem. Młode pędy wzniesione do góry, natomiast starsze lekko się uginają do dołu. Pojedynczy pęd jest jasno zielony, dość cienki jak na róże tej wielkości. Ma drobne kolce, a łodyżki kwiatostanowe dodatkowo uzbrojone w kujące szczecinki. Liście zielone, błyszczące, skórzaste, 3-7 listkowe, gęsto unerwione. Kwiaty pojawiają się obficie w czerwcu. Bardzo silnie pachną. Wyrastają pojedynczo lub po kilka. Mają kolor ciemnofioletowy, są pełne i ukazują się na starszych pędach. Pąki są okrągłe, na początku purpurowe potem w miarę rozwoju przybierają odpowiednią barwę. Krzewy róży 'Cardinal de Richelieu’ osiągają około 1,5 m wysokości i podobnie szerokości. Z tej róży można tworzyć naturalne żywopłoty. Owoce odmiany 'Cardinal de Richelieu’ są czerwone, owłosione i kuliste. Róża w pełni mrozoodporna.
Uprawa i pielęgnacja: Krzew wysoce odporny i tolerujący różne warunki. Jednak nie można narażać tej odmiany na silne skrajności np. zbyt jałowa i sucha gleba, stanowisko cieniste. Do prawidłowego wzrostu róża francuska 'Cardinal de Richelieu’ potrzebuje słońca, ewentualnie lekkiego cienia. Gleba powinna być żyzna, piaszczysto-gliniasta, wilgotna ale nie mokra o pH 5.5-6.5. Sadząc nowy krzew róży warto glebę wzbogacić żyznym, świeżym podłożem. Warto również wykorzystać nawóz organiczny, który na pewno wzmocni roślinę na start. Na początku czerwca, gdy pąki już są nabrzmiałe możemy zastosować nawóz dedykowany różom. Podczas upałów regularnie nawadniamy różę, gdy ziemia jest sucha. Po przekwitnięciu usuwamy przekwitłe kwiaty i szypułki. Wtedy róża wypuszcza wiele nowych przyrostów, które zakwitną w przyszłym roku. Gdy długo pada, i taka pogoda utrzymuje się kilka dni płatki kwiatów szybko opadają. Odmiana 'Cardinal de Richelieu’ jest odporna na mrozy. Ale dla własnego spokoju w 1-2 roku uprawy zaleca się kopczykowanie z kory nasady pędów.
Rozmnażanie: Najlepiej wykonywać sadzonki pędowe. Czasem ta róża może produkować odrosty korzeniowe, które wykopujemy i sadzimy w nowym miejscu.
Choroby i szkodniki: Jest to odmiana róży francuskiej odporna na szkodniki i choroby. Czasem jednak w niewłaściwych miejscach (zły odczyn gleby, warunki wilgotnościowe) może być atakowana przez mszyce jak większość róż, a na liściach może pojawiać się chloroza.