Róża czerwonawa (Rosa glauca)

Kategoria: Drzewa i krzewy liściaste,Róże,Sezonowe – Autor: Herbi – 06/09/2010

Opis: synonimy – R. rubrifolia. Występuje pospolicie górach południowej i środkowej Europy. Pochodzi od niej wiele odmian róż parkowych. Należy do grupy róż: róże dzikie. Luźna w pokroju wyprostowana, pędy grube, sztywne, łukowato wygięte. Kwiaty pojedyncze, ciemnolillaróżowe, zebrane w kwiatostany. Rozsiewają lekki aromat. Róża czerwonawa kwitnie od końca czerwca do lipca. Liście 5- 9 listkowe, sinozielone, matowe. Listki pojedynczo piłkowane, w kształcie elipsy, spodem owłosione. Owoce małe (do 1,5 cm średnicy), kuliste, czasem spłaszczone, jasnoczerwone do wiśniowoczerwonych. Wysokość krzewu 1,5- 3 m Szerokość 1,2- 1,5 m.

Uprawa i pielęgnacja: Krzew o bardzo dużej odporności na mróz. Nie wymaga zabezpieczania na zimę. Róża czerwonawa toleruje słabe gleby. Gleba może być piaszczysto- gliniasta, bezwapienna, także typowa dla róż. Stanowisko słoneczne. Na nieodpowiednich dla róż glebach: ubogich, piaszczystych, szybko wysychających lub zbyt ciężkich i wilgotnych dodajemy przy sadzeniu do dołka kompostu lub dobrze rozłożonego obornika. Zbyt kwaśną ziemię wapnujemy do pH w granicach 6- 6,5. Jeśli pH jest zbyt wysokie stosujemy nieodkwaszony torf wysoki. Aby róże były odporne na choroby i szkodniki należy zapewnić im dobry dostęp powietrza. Służyć temu będzie właściwe przycinanie krzewów i sadzenie ich w odpowiednich odstępach od innych roślin Zwykle róże dobrze znoszą suszę. Latem należy je obficie podlewać raz w tygodniu, zwracając uwagę aby nie zmoczyć kwiatów i liści.

Rozmnażanie: Przez oczkowanie. Przez wysiew nasion.

Szkodniki i choroby: Odmiana zdrowa czasem porażana przez rdzę. Częstymi szkodnikami róż są mszyce, roztocza, larwy i gąsienice owadów. Najlepszą ochroną przed szkodnikami i chorobami jest dobór zdrowych odmian róż i zapewnienie im odpowiednich warunków siedliskowych.

Zastosowanie: Do założeń naturalistycznych, na nieformowane szpalery w parkach, terenach zieleni, do prowadzenia przy podporach.

1 komentarz »

  1. Otrzymałem nasiona kilku gatunków róż,ale nie mam pojęcia,w jaki sposób wysiewać i w jakim podłożu,oraz kiedy i jak długo wschodzą po wysianiu.Pozdrawiam i czekam na podpowiedź na pocztę.

    Comment by bogdan — 05/04/2015 @ 21:41

Leave a comment