Róża pnąca (Rosa) Zorba
Opis: Róża pnąca 'Zorba’ (Syn. ‘POULyc008’) to róża pnąca typu Climber z serii Courtyard® Collection wyhodowana przez L. Pernille Olesen i Mogens N. Olesen (Dania, 1992). Wprowadzona do sprzedaży przez firmę Poulsen Roser A/S w 2003 roku. Pochodzenie: Siewka x POUlurt Kwiaty półpełne, złocisto żółte, przekwitając przybierają kolor morelowy, małe o średnicy ok. 5 cm, osadzone po kilka na pędzie. Zapach łagodny. Kwitnie od VI powtarzając kwitnienie z przerwami do późnej jesieni. Liście małe, ciemnozielone, błyszczące. Krzew o cienkich, wiotkich pędach pokrytych drobnymi kolcami, pokrój krzaczasty, osiąga 1,5- 2 m wysokości.
Uprawa i pielęgnacja: Róża pnąca 'Zorba’ wymaga stanowisk słonecznych, dobrze przewietrzanych, umożliwiających szybkie obsychanie rośliny. Należy jednak unikać sadzenia przy południowych ścianach, gdyż może to doprowadzić do przegrzania rośliny. Gleba głęboko uprawiona i nie zbita, próchniczna, piaszczysto gliniasta. Bardzo lekką glebę dobrze jest wzbogacić dodatkiem kompostu lub dobrze rozłożonym obornikiem, natomiast ciężką połączyć z piaskiem lub kompostem. Odczyn gleby powinien mieć wartość pH między 6,5 a 7,5. Glebę zasadową należy lekko zakwasić dodając do podłoża nieodkwaszonego torfu wysokiego, natomiast kwaśną odkwasić za pomocą nawozów wapniowych. W okresie suszy trzeba różę regularnie nawadniać nie mocząc przy tym liści. Najlepiej podlewać w godzinach porannych, lepiej unikać pozostawiania rośliny na noc z mokrymi liśćmi. Róża by móc obicie kwitnąć wymaga nawożenia na wiosnę dobrze rozłożonym obornikiem, kompostem (pod warunkiem, że w poprzednim sezonie nie wyrzucaliśmy na niego opadłych liści róż), lub nawozami mineralnymi, zawsze zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Zaleca się ściółkowanie grubą warstwą kompostu, słomą, przekompostowanymi trocinami lub przekompostowaną korą drzew iglastych. Zaleca się kopczykowanie podstawy pędów na zimę do wysokości 20- 30 cm ziemią ogrodową lub rozłożonym kompostem. Dodatkowo rosnąca przy pergoli róża pnąca powinna być okryta gałęziami świerkowymi i jutą lub agrowłókniną. Rosnącą przy ścianie budynku wygodniej będzie okryć matą słomianą. Wiosną w celu rozkrzewienia i pobudzenia do obfitego kwitnienia różę należy wykonać cięcie formujące zostawiając długopędy, a skracając krótkopędy. Przy okazji warto usunąć zbyt stare pędy.
Rozmnażanie: Róża pnąca 'Zorba’ może być rozmnażana przez sadzonkowanie, odkłady lub okulizację.
Choroby i szkodniki: Róże mogą być atakowane przez choroby: czarną plamistość liści, mączniak prawdziwy, rdzę róży, mączniak rzekomy, pierścieniową plamistość liści, szarą pleśń oraz szkodniki: mszyce, przędziorki, bruzdownicę pędówkę. Dlatego zaleca się wybieranie do ogrodu zdrowych, odpornych odmian i zapewnienie im odpowiednich warunków wzrostu.
Zastosowanie: Do obsadzania ścian murków, altan wiat i pergoli.
Piękna róża. Rośnie u mnie już 4 lata od zachodniej strony przy altance. Na zimę nie jest okrywana, ale nie przemarza. Nie choruje. Czasem na wiosnę jest trochę mszyc. Ma prześliczne pąki, zwłaszcza na małe bukieciki.
jak sie nazywa po łacińsku?