Powojnik wielkokwiatowy (Clematis x hybrida) 'Multi Blue’

Opis: Sport odmiany 'The President’. Odmiana wyhodowana w Holandii przez J. Bouter & Zoon, w 1983 r. Zaliczony do grupy powojników: Wielkokwiatowe Wcześnie Kwitnące. Powojnik o kwiatach zmiennych w obrębie odmiany, pełnych lub półpełnych, fioletowo-granatowych, czasem z odcieniem purpury. Kwiaty średniej wielkości od 10 do 12 cm, czasem do 15 cm. Płatki wąskie, ostro zakończone. Pędy jak u większości powojników, cienkie, długie, czepiają się podpór za pomocą ogonków liściowych. Odmiana o słabym wzroście, osiąga do 2 m wysokości. Powojniki rozweselają swymi barwnymi kwiatami monotonną zieleń ogrodów. Kwiaty nie mają płatków korony, ich rolę pełną działki okwiatu przypominające wyglądem płatki i tak potocznie są nazywane. Liście powojników wielkokwiatowych są zazwyczaj pojedyncze lub złożone najwyżej z 3 listków, rosną na pędach naprzeciwlegle.

Uprawa i pielęgnacja: Cięcie tego powojnika wykonuje się jak dla grupy 2 (słabo). Ciąć wszystkie pędy na wysokości 100-150 cm (lub niżej u młodszych roślin) między końcem lutego a początkiem kwietnia. Powojnik ten toleruje zarówno stanowiska słoneczne jak i półcieniste; muszą być koniecznie osłonięte od silnych wiatrów, które mogą oderwać pnącze od podpory. Gleba powinna być żyzna, bogata w próchnicę, piaszczysto-gliniasta o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym, stale i umiarkowanie wilgotna. Powojniki 'Multi Blue’ źle rosną na glebach ciężkich i zbitych. Strefa mrozoodporności 4-9 wg klasyfikacji USDA. Przed zimą warto jest obsypać podstawę powojnika korą, ziemią lub suchymi liśćmi. W miejscach gdzie pojawiają się nornice można bryłę korzeniową zabezpieczyć drucianą siatką lub grubą siatką plastykową o drobnych oczkach. Sadząc powojniki należy zwracać uwagę aby miejsce szczepienia znalazło się 10-15 cm nad ziemią. Bardzo ważne jest obfite nawadnianie tych pnączy. Daje się minimum 4 litry wody tygodniowo, a w czasie upałów nawet do 16 litrów na roślinę tygodniowo. Nawożenie do połowy sierpnia gnojowicą, 0,1 procentowym roztworem azofoski lub nawozem dedykowanym dla powojników.

Rozmnażanie: Przez sadzonki pędowe latem lub zimą.

Szkodniki i choroby: Powojniki 'Multi Blue’ podatne są na groźną chorobę uwiąd powojników, w wilgotnych warunkach przy wysokich temperaturach. Najtrudniejsze są 2 pierwsze lata gdy rośliny nie wykształciły jeszcze w zdrewniałych, grubych pędów. Zaszkodzić im może wtedy nadmierne nawożenie lub opryski chemiczne. Grupa wcześnie kwitnących powojników jest najbardziej podatna na uwiąd. Mączniak prawdziwy atakować może rośliny uprawiane w miejscach zacisznych, półcienistych, bez przewiewu i suchych. Niebezpieczeństwo dla korzeni powojników grozi ze strony nornic, stanowią one ich ulubiony pokarm.

Zastosowanie: Nadaje się do uprawy przy kratownicach, trejażach, pergolach, altanach oraz przy ogrodzeniach lub ścianach budynku. Do zastosowania w ogrodach przydomowych i parkach. Może wspinać się na nieduże drzewa, krzewy liściaste lub iglaste. Powojnik szczególnie przydatny do uprawy w pojemnikach na balkonach lub tarasach.

Więcej informacji: Powojnik – uprawa, sadzenie, odmiany