Powojnik wielkokwiatowy (Clematis x hybrida) ‘Fireworks’

Kategoria: Drzewa i krzewy liściaste,Pnącza – Autor: Dawid – 20/05/2010

Opis: Odmiana uzyskana przez J. Treasure z Wielkiej Brytanii w 1984 roku. Jest to roślina o średniej sile wzrostu. Powojnik ‘Fireworks’ osiąga wysokość od 2,5 do 3,5 m. Pędy czepiają się podpór za pomocą łodyżek liściowych. Liście w kolorze zielonym. Kwitnie od maja do września. Po raz pierwszy od maja do lipca, a potem powtarza kwitnie w sierpniu i wrześniu. Kwiaty osiągają duże rozmiary – do 20 cm średnicy. Płatki w barwie niebiesko – różowej. Przez środek każdego płatka biegnie szeroka czerwona pręga. Brzeg płatków jest lekko pofalowany. Pręciki mają barwę białą, a pylniki są purpurowe.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko osłonięte przed wiatrami. Cięcie słabe, w okresie od lutego do kwietnia. Tniemy wszystkie pędy powojnika ‘Fireworks’ na wysokości od 100 do 150 cm. Z wiekiem tniemy coraz wyżej.
Rozmnażanie: Poprzez sadzonkowanie zdrewniałych pędów, czasami udaje się ukorzenić odkłady.
Choroby i szkodniki: Jak wszystkie powojniki roślina jest podatna na uwiąd powojników. Ponadto pojawiać się może mączniak prawdziwy. Ze strony szkodników najbardziej mogą zaszkodzić powojnikom nornice, które mogą podgryzać ich korzenie.

Więcej informacji: Powojnik – uprawa, sadzenie, odmiany

Brak komentarzy »

No comments yet.

Leave a comment