Powojnik wielkokwiatowy (Clematis x hybrida) ‘Błękitny Anioł’

Opis:Odmiana polskiego pochodzenia wyhodowana przez brata Stefana Franczaka. Powojnik ‘Błękitny Anioł’ charakteryzuje się obfitym kwitnieniem z okresie letnim (od czerwca do końca sierpnia.) Kwiaty w kolorze błękitnym z ozdobnymi żółto zielonymi pręcikami, są dosyć duże ponieważ ich średnica wynosi 10-15 cm. Brzegi kwiatów są delikatnie pofalowane. Liście zielone, ich wielkość sięga od 5 do 8 cm. Roślina należąca do pnączy wieloletnich, osiąga wysokość około 3- 4 metrów.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko nasłonecznione, lub półcieniste. Podstawa powojnika powinna być lekko zacieniona. Efekt zacienienia można uzyskać obsypując podstawę kamieniami lub obsadzając roślinę niskimi krzewami czy bylinami. W okresie letnim należy podlewać roślinę 2 lub 3 razy w tygodniu. Jeśli chodzi o glebę to powinna być wilgotna, żyzna, najlepiej piaszczysto gliniasta o odczynie obojętnym lub zasadowym. Zalecane jest dokładne okrycie podstawy rośliny w okresie zimy (najlepiej jest obsypać podstawę kopcem z igliwia, kory, liści i ziemi do około 25-30 cm.) Powojnik „Błękitny Anioł” jest rośliną wymagającą pod względem odżywiania, dlatego doradza się aby każdego roku ziemię wokół niego ściółkować kompostem, lub nawozić specjalnymi nawozami do powojników. Wiosną wymaga silnego cięcia nad drugą, trzecią parą pąków.
Rozmnażanie: Powojniki powszechnie rozmnaża się poprzez siew w czasie wiosny, jednak w przypadku powojników wielkokwiatowych istnieje ryzyko, że siewki nie powtórzą cech rośliny matecznej. Można też rozmnażać je za pomocą sadzonek. Jeśli wybierzemy ten sposób, to rozmnażanie przypada na okres od lipca do sierpnia. Sadzonki robimy z pędów, które są już na wpół zdrewniane. Dzielimy je na elementy z jedną parą liści i kilkucentymetrowym kawałkiem łodyg znajdującymi się pod nimi. Następnie należy naciąć łodygę aż pod oczka dzięki czemu uzyskamy silniejszy system korzeniowy.
Choroby i szkodniki: Chorobą szczególnie zagrażającą powojnikom jest „uwiąd”, który możemy rozpoznać po więdnięciu i obumieraniu pędów oraz wszystkich nadziemnych części rośliny mimo, że korzenie rośliny pozostają całkowicie zdrowe. Przyczyną choroby jest grzyb przenoszony podczas deszczu. Narażone na tę chorobę są rośliny słabo rozwinięte, uszkodzone lub uprawiane w niedogodnych warunkach. Dlatego aby ustrzec się przed nią należy zakupić roślinę ze sprawdzonego źródła. Jeżeli roślina zachoruje to martwe części należy odciąć i spalić. Walczyć można również podlewając powojnik fungicydem na bazie miedzi. Na roślinę należy przeznaczyć około 3-5 litrów roztworu i powtarzać to 2-3 krotnie w odstępie 10-14 dni.
W przypadku szkodników to groźne mogą być nornice, przed którymi należy się bronić owijając bryłę korzeniową siatką drucianą lub grubą plastikową siatką. Natomiast w przypadku pojawienia się przędziorków należy spryskać dolną część liści zimną wodą.
Zastosowanie: Ze względu na swój urok pnącza ogrodowego roślina sprawdza się przy ogrodzeniach, wszelkiego rodzaju kratach, ścianach, altanach, podporach. Dzięki kompaktowej budowie idealna również na taras.

Zobacz również: Powojnik – uprawa, sadzenie, odmiany