Powojnik (Clematis x hybrida) ‘Vyvyan Pennell’

Kategoria: Drzewa i krzewy liściaste,Pnącza – Autor: Dawid – 20/05/2010

Opis: Powojnik wielkokwiatowy osiągający wysokość 2 – 3 m. Roślina o umiarkowanej sile wzrostu. Pędy długie i witkie czepiające się podpór za pomocą ogonków liściowych.
Kwitnie od maja i czerwca, a potem powtarza kwitnienie od sierpnia do września. Kwiaty przy pierwszym kwitnieniu powstają na pędach zeszłorocznych. Są wówczas  duże i pełne. Mają barwę ciemnoniebieską. Przy powtórnym kwitnieniu kwiaty powstają na pędach tegorocznych i są już pojedyncze w kolorze jasno niebieskim. Odmiana ‘Vyvyan Pennell’ została wyhodowana  w Wielkiej Brytanii przez W. Pennell. Do sprzedaży wprowadzona w 1959 roku.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko osłonięte przed wiatrami i słoneczne. Cięcie słabe, w okresie od lutego do kwietnia. Tniemy wszystkie pędy na wysokości od 100 do 150 cm. Z wiekiem tniemy coraz wyżej.
Rozmnażanie: Poprzez sadzonkowanie zdrewniałych pędów, czasami udaje się ukorzenić odkłady.
Choroby i szkodniki: Jak wszystkie powojniki odmiana ‘Vyvyan Pennell’ jest podatna na uwiąd powojników. Ponadto pojawiać się może mączniak prawdziwy. Ze strony szkodników najbardziej mogą zaszkodzić powojnikom nornice, które mogą podgryzać ich korzenie.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: Powojnik – uprawa, sadzenie, odmiany

Brak komentarzy »

No comments yet.

Leave a comment