Powojnik (Clematis) ‘Westerplatte’

Opis: Powojnik ‘Westerplatte’ jest polską odmianą wyhodowaną przez jezuitę o. Stefana Franczaka w 1994r. Odmiana należy do grupy powojników: Wielkokwiatowe Wcześnie Kwitnące. Kwitnie obficie od czerwca do sierpnia, prezentując duże (ok. 15 cm średnicy) jaskrawoczerwone, aksamitne kwiaty z czerwonymi pylnikami. Roślina osiąga wysokość 2-3 m

Uprawa i pielęgnacja: Cięcie tego powojnika wykonuje się jak dla grupy 2 (słabo). Ciąć wszystkie pędy na wysokości 100-150 cm (lub niżej u młodszych roślin) między końcem lutego a początkiem kwietnia. Powojnik ‘Westerplatte’ toleruje zarówno stanowiska słoneczne jak i półcieniste. Gleba powinna być żyzna, bogata w próchnicę, o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym, wilgotna. Powojniki źle rosną na glebach ciężkich i zbitych. Strefa mrozoodporności 4-9 wg klasyfikacji USDA. Przed zimą warto jest obsypać podstawę powojnika korą, ziemią lub suchymi liśćmi. W miejscach gdzie pojawiają się nornice można bryłę korzeniową zabezpieczyć drucianą siatką lub grubą siatką plastykową o drobnych oczkach.

Rozmnażanie: Przez sadzonki pędowe latem lub zimą.

Szkodniki i choroby: Powojniki ‘Westerplatte’ podatne są na groźną chorobę uwiąd powojników, w wilgotnych warunkach przy wysokich temperaturach. Najtrudniejsze są 2 pierwsze lata gdy rośliny nie wykształciły jeszcze w zdrewniałych, grubych pędów. Zaszkodzić im może wtedy nadmierne nawożenie lub opryski chemiczne. Grupa wcześnie kwitnących powojników jest najbardziej podatna na uwiąd. Mączniak prawdziwy atakować może rośliny uprawiane w miejscach zacisznych, półcienistych bez przewiewu i suchych. Niebezpieczeństwo dla korzeni powojników grozi ze strony nornic, stanowią one ich ulubiony pokarm.

Zastosowanie: Nadaje się do uprawy przy kratownicach, trejażach, pergolach, tyczkach, altanach oraz przy ścianach budynku. W ogrodach przydomowych i parkach. Może piąć się po naturalnych podporach, krzewach i niedużych drzewach.

Więcej: Powojnik – uprawa, sadzenie, odmiany