Powojnik (Clematis) ‘Warszawska Nike’

Opis: inne nazwy – Warsaw Nike. Powojnik ten jest polską odmianą wyhodowaną przez jezuitę o. Stefana Franczaka w 1982 r. Odmiana należy do grupy powojników: Wielkokwiatowe Wcześnie Kwitnące. Kwitnie obficie od czerwca do sierpnia. Kwiaty średniej wielkości, purpurowofioletowe ze złocistymi pylnikami. Pędy jak u większości powojników, cienkie, długie, czepiają się podpór za pomocą ogonków liściowych. Powojnik ‘Warszawska Nike’ osiąga wysokość 2-3 m Powojniki rozweselają swymi barwnymi kwiatami monotonną zieleń ogrodów. Kwiaty nie mają płatków korony, ich rolę pełną działki okwiatu przypominające wyglądem płatki i tak potocznie są nazywane. Liście powojników wielkokwiatowych są zazwyczaj pojedyncze lub złożone najwyżej z 3 listków, rosną na pędach naprzeciwlegle.

Uprawa i pielęgnacja: Cięcie powojnika ‘Warszawska Nike’ wykonuje się jak dla grupy 2 (słabo). Ciąć wszystkie pędy na wysokości 100-150 cm (lub niżej u młodszych roślin) między końcem lutego a początkiem kwietnia. Powojnik ten toleruje zarówno stanowiska słoneczne jak i półcieniste; muszą być koniecznie osłonięte od silnych wiatrów, które mogą oderwać pnącze od podpory. Gleba powinna być żyzna, bogata w próchnicę, piaszczysto-gliniasta o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym, stale i umiarkowanie wilgotna. Powojniki źle rosną na glebach ciężkich i zbitych. Strefa mrozoodporności 4-9 wg klasyfikacji USDA. Przed zimą warto jest obsypać podstawę powojnika korą, ziemią lub suchymi liśćmi. W miejscach gdzie pojawiają się nornice można bryłę korzeniową zabezpieczyć drucianą siatką lub grubą siatką plastykową o drobnych oczkach. Sadząc powojniki należy zwracać uwagę aby miejsce szczepienia znalazło się 10-15 cm nad ziemią. Bardzo ważne jest obfite nawadnianie tych pnączy. Daje się minimum 4 litry wody tygodniowo, a w czasie upałów nawet do 16 litrów na roślinę tygodniowo. Nawożenie do połowy sierpnia gnojowicą, 0,1 procentowym roztworem azofoski lub nawozem dedykowanym dla powojników.

Rozmnażanie: Przez sadzonki pędowe latem lub zimą.

Szkodniki i choroby: Powojniki ‘Warszawska Nike’ podatne są na groźną chorobę uwiąd powojników, szczególnie w wilgotnych warunkach i przy wysokich temperaturach. Najtrudniejsze są 2 pierwsze lata gdy rośliny nie wykształciły jeszcze zdrewniałych, grubych pędów. Zaszkodzić im może wtedy nadmierne nawożenie lub opryski chemiczne. Grupa wcześnie kwitnących powojników jest najbardziej podatna na uwiąd. Mączniak prawdziwy atakować może rośliny uprawiane w miejscach zacisznych, półcienistych bez przewiewu i suchych. Niebezpieczeństwo dla korzeni powojników grozi ze strony nornic, stanowią one ich ulubiony pokarm.

Zastosowanie: Nadaje się do uprawy przy kratownicach, trejażach, pergolach, altanach oraz przy ogrodzeniach lub ścianach budynku. Do zastosowania w ogrodach przydomowych i parkach. Może wspinać się na nieduże drzewa, krzewy liściaste lub iglaste.

Więcej informacji: Powojnik – uprawa, sadzenie, odmiany