Powojnik alpejski (Clematis alpina) ‘Frances Rivis’

Kategoria: Drzewa i krzewy liściaste,Pnącza – Autor: Dawid – 12/05/2010

Opis: Roślina z grupy powojników alpejskich. Jest gatunkiem rosnącym naturalnie w Alpach i Tatrach. W naturze objęty jest ochroną. Gatunek bardzo odporny i mało wymagający. Pędy powojnika ‘Frances Rivis’ osiągają długość 2 – 3 m. Kwiaty pojawiają się dość wcześnie, bo już w kwietniu. Są zwisające, dzwonkowate i w kolorze niebiesko – fioletowym.  Wewnątrz można zauważyć białe prątniczki, czyli przekształcone pręciki.  Kwitnienie czasem powtarza latem, ale jest ono mniej obfite niż wiosenne. Po kwitnieniu zauważyć można bardzo ozdobne, puszyste owocostany.
Roślina polecana jest do uprawy przy płotach, ścianach, pergolach i starych pniach. Można stosować ją także jako roślinę okrywową.
Uprawa i pielęgnacja: Roślina preferuje stanowisko słoneczne lub częściowo zacienione. Gleba powinna być obojętna lub lekko obojętna, żyzna. Jako, że roślina kwitnie na pędach zeszłorocznych nie powinno jej się w ogóle ciąć. Jeśli jednak jest taka potrzeba to przycinać ją należy zaraz po kwitnieniu nie niżej niż 1 m nad ziemią.
Rozmnażanie: Przez wysiew nasion, odkłady pędowe lub sadzonki półzdrewniałe.
Choroby i szkodniki: Powojnik ‘Frances Rivis’ jest odporny na choroby.

Więcej informacji: Powojnik- uprawa, sadzenie, odmiany

Brak komentarzy »

No comments yet.

Leave a comment