Porzeczka krwista (Ribes sanguineum)

Opis: Porzeczka krwista pochodzi z zachodnich rejonów Ameryki Północnej. Spośród efektownie kwitnących, ozdobnych krzewów porzeczek, R. sanguineum ma najpiękniejsze kwiaty lecz koniecznie  wymaga stanowisk w pełnym słońcu . Krzew ma zaokrąglony, rozłożysty pokrój. W kwietniu-maju na gałęziach pojawiają się zwisające, gęste grona małych, pachnących krwistoczerwonych kwiatów. Wysokość i szerokość po 5 latach 1,2 m, ostatecznie osiąga wysokość 2 m. Porzeczkę tę ze względu na efektowne kwiaty można uprawiać jako soliter. Także w grupie krzewów, w żywopłotach. W podobnym czasie kwitnie forsycja pośrednia i świdośliwa Lamarcka, i dlatego warto te krzewy ze sobą zestawiać.
Uprawa i pielęgnacja: Porzeczki krwiste mają niewielkie wymagania uprawowe choć R. sanguineum powinno sadzić się na stanowisku w pełni słonecznym, na przeciętnej ale wilgotnej glebie ogrodowej.
Rozmnażanie: Rozmnaża się je ze zdrewniałych sadzonek pobieranych jesienią.
Szkodniki i choroby: Młode przyrosty mogą być atakowane przez mszyce. Porzeczek nie należy uprawiać w pobliżu sosen ponieważ mogą być atakowane przez tę samą chorobę. Rdza wejmutkowo-porzeczkowa powoduje żółte, a później brązowe, wypukłe plamy, ze skupiskami zarodników.