Platan klonolistny (Platanus x hispanica)

Opis: Platan klonolistny jest drzewem należącym do rodziny platanowatych (Platanaceae). Osiąga duże rozmiary i należy go sadzić w dużych ogrodach lub parkach. Dorasta do 35 metrów wysokości. Pień łuszczy się długimi pasami. Liście wyrastają skrętolegle i maja długość od 10 do 25 cm. Są 3- 5 klapowe. Klapy są płytko i rzadko ząbkowane. Kwiaty zebrane są w kuliste główki i zwisają na długich szypułkach. Owocami są owłosione orzeszki. Platan przebarwia się jesienią na żółty kolor. Jest drzewem długowiecznym. Nadaje się do obsadzania alei, często wykorzystywany jako soliter.
Uprawa i pielęgnacja: Platan wymaga miejsc słonecznych i widnych. Do zdrowego wzrostu potrzebuje gleby żyznej, głęboko uprawionej, piaszczysto- gliniastej oraz przede wszystkim wilgotnej. Lubi miejsca osłonięte, ponieważ nie jest całkowicie mrozoodporny- szczególnie młode drzewa. Starsze okazy wytrzymują nasze zimy, chociaż w surowe zimy może przemarzać. Jest odporny na zanieczyszczenia powietrza. Młode drzewa nawozimy po pierwszym roku od posadzenia nawozem wieloskładnikowym. Wytrzymuje przesadzanie i dobrze znosi przycinanie.
Rozmnażanie: Drzewo rozmnażamy z sadzonek zdrewniałych. Ukorzeniają się przy wysokiej wilgotności powietrza i podłoża. Możemy próbować rozmnożyć go przez wysiew nasion.
Choroby i szkodniki: Platan klonolistny może być atakowany przez grzyba Gleosporum nervisequum, który powoduje opadanie liści w maju i czerwcu.