Piwonia Delavaya (Paeonia delavayi)

Opis: Roślina ta pochodzi z Chin i występuje tam na wysokości od 2000 do 3500 m. Jest to gatunek zmienny pod względem wielkości i kształtu liści oraz barwy kwiatów. Piwonia ta zaliczana jest do gatunków krzewiastych. Osiąga wysokość do 1,5 m oraz szerokość od 2 do 2,5 m. Liście tej rośliny mają budowę pierzastą i rosną do długości 30 cm.  Barwa liści z wierzchu jest zielona, a od spodu niebiesko – zielona. Liście piwonii Delavaya opadają na zimę. Kwitnienie rozpoczyna pod koniec maja i kwitnie do czerwca. Kwiaty osiągają średnicę od 5 do 10 cm. Na każdym pędzie pojawiają się 2 lub 3 kwiaty. Barwa kwiatów jest różna w zależności od formy rośliny. Może być żółta, żółta z czerwoną nasadą płatków, biała, ciemnoczerwona, zielono – żółta, żółta z czerwonym brzegiem płatków lub pomarańczowa.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko słoneczne lub lekko półcieniste i osłonięte przed wiatrami. Gleba o odczynie obojętnym z dodatkiem próchnicy. Zaleca się ściółkowanie podłoża przy roślinie. Należy uważać by nie przeazotować rośliny.
Rozmnażanie: Poprzez wysiew nasion. Są trzy sposoby na wysiew nasion piwonii Delavaya. Pierwszy to zbiór nasion i przechowanie je do kwietnia w miejscu chłodnym i suchym, a następnie wiosną przeprowadzenie stratyfikacji i wysiew. Drugi sposób to stratyfikacja nasion przez 6 do 8 tygodni od razu po zbiorze nasion. Gdy nasiona zaczną już kiełkować wysiewamy je do podłoża. Trzeci sposób to wysiew nasion zaraz po zbiorze i przetrzymanie doniczek w szklarni przez okres 3 miesięcy. Po tym czasie doniczki przestawiamy w miejsce o temperaturze od 1 do 10°C na kolejne 3 miesiące. Kiełkują na wiosnę.
Rośliny uzyskane poprzez siew zakwitają po ok. 5 – 6 latach. Innym sposobem rozmnażania jest szczepienie rośliny.
Choroby i szkodniki: Jest odporna na choroby, lecz przy zbyt wysokiej wilgotności może atakować ją szara pleśń oraz rdza piwonii.