Perowskia łobodolistna (Perovskia atriplicifolia) ‘Blue Spire’

Opis: Perowskie to zrzucające liście podkrzewy z rodziny wargowych (Labiatae). Rosną do wysokości 1,2 m, szerokości 1 m. Są atrakcyjne przez cały rok; zimą ozdabiają je szare łodygi, wiosną aromatyczne liście, a późnym latem niebieskie kwiaty. Odmiana ‘Blue Spire’ ma małe, owalne, głęboko powcinane szarozielone liście, które po roztarciu zapachem przypominają szałwię. Wyrastają na prostych szarobiałych pędach o wysokości 50 cm. Drobne, długości do 3 mm kwiaty, ciemniejsze niż u gatunku, są fiołkowoniebieskie, zebrane w wydłużone, masywne kwiatostany. Zakwitają późnym latem w sierpniu-wrześniu gdy większość krzewów już nie kwitnie. Zastosowanie na rabaty zielne, mieszane lub do dużych ogrodów skalnych, w towarzystwie rudbekii, nachyłków, dzielżanów i nawłoci. Perowskia ‘Blue Spire’ jest rośliną miododajną.

Wymagania: Stanowisko koniecznie słoneczne, osłonięte od zimowych wiatrów. Gleba dobrze przepuszczalna, niezbyt zasobna, zasadowa, sucha do umiarkowanie wilgotnej. Im więcej ma słońca i wapnia w podłożu tym bardziej jaskrawe wybarwienie mają jej liście. Pędy z poprzedniego roku wiosną przycinamy tuż przy ziemi, pozostawiając ich zdrewniałe końce. Mrozoodporność niepewna. Roślina często przemarza lecz przycięta szybko odrasta. Zaleca się kopczykowanie podobnie jak w przypadku krzewów budlei Dawida czy kariopterisu.

Rozmnażanie: Przez podział kęp lub odcinanie wiosną sadzonek z nasady rośliny. Możliwe także z nasion. Kiełkują 3 do 4 miesięcy.

Szkodniki i choroby: Zwykle brak.