Migdałek trójklapowy (Prunus triloba)

Opis: Zrzucający liście krzaczasty rozłożysty krzew z wyprostowanymi sztywnymi pędami lub często szczepione na pniu drzewko. Migdałek trójklapowy osiąga wysokość 2m, wysokość drzewka zależy od wysokości szczepienia. Liście ciemnozielone przebarwiające się jesienią na żółto, pojawiają się na krzewie kiedy ten zaczyna przekwitać. Kwiaty półpełne, różowe w kształcie małych różyczek pojawiają się w połowie kwietnia i utrzymują do końca maja. Roślina kwitnie obficie i bardzo efektownie.
Uprawa i pielęgnacja: Jest tolerancyjny jeśli chodzi o gleby, ale najlepiej rośnie w żyznej dobrze uprawionej próchnicznej i dość wilgotnej glebie. Odczyn gleby od lekko kwaśnego do obojętnego. Preferuje stanowisko słoneczne, osłonięte od mroźnych wiatrów. By migdałek obficie kwitł wymaga corocznego cięcia w czerwcu, kiedy roślina przekwitnie a liście dobrze się już rozwiną. Tniemy nad drugim, trzecim oczkiem nad ostatnim rozwidleniem. Cięcie takie prowadzi też do zagęszczenia krzewu. Podczas cięcia należy także usunąć stare i chore pędy. W cieplejszych rejonach kraju jest całkowicie mrozoodporny, w zimnych na zimę dobrze jest osypać, podobnie jak u róż, kopczyk z ziemi lub kompostu i okryć go fizeliną zimową, lub matą słomianą.
Rozmnażanie: Przez wysiew nasion, lub szczepienie na ałyczy, jednak oba sposoby są trudne w uprawie amatorskiej i rzadko dają efekt. Dlatego najlepiej kupić gotowe rośliny.
Szkodniki i choroby: Na glebach zasadowych może pojawić się chloroza liści.

Więcej informacji: Migdałek trójklapowy – cięcie, choroby